Gruppo MOTO GUZZI Finlandia Foorum
Yleinen keskustelu => Asiaa ja asian vierestä => Aiheen aloitti: Summu - Heinäkuu 09, 2011, 20:52:28 ip
-
Ei näin. lappeen Rantalainen tapa kieltää pysäköinti on efektiivisesti tehoton, koska kieltomerkeissä on sellainen hauska sääntö että sen vaikutus alkaa merkin jälkeen ellei lisäkilpi osoita tiettyyn suuntaan. Oikea lisäkilpi? Anyone? Alueella oli lisäksi aluepysäköintikielto, mutta koska paikalla oli pysäköintiruutuja ja ei tehollista pysäköintikieltoa, laitoin mun oman Moto Guzzin vapaana olevaan ruutuun. Saako torilla myydä kahvikioskeja? Eikös se ole ennemminkin kiinteistökauppaa?
-
Olihan matkalla toki tarkoitus: käydä lappeen Rannassa syömässä kauppatorilla maankuulu Vety. Koska eräs siirtoagentti itä-suomalaisesta, nyt jo lopetetusta kunnasta, on todistanut väkevästi, että lappeen Rantalaisten vetykauppiaiden palveluasenne on lähinnä happoa hyökyvä ja sitruunanaamainen, niin on ilo todistaa tuo vääräksi. Palvelualtis kimuli toimi nopeasti ja kieroilematta. Antoi rahastakin oikein takaisin, mikä ei ole itsestäänselvyys nykyaikana. Itse vety oli hyvänmakuinen, varsinkin lihapiiragga. Ainoa miinus pienestä koosta. Meinasin kysyä, että eikö ole miesten kokoja? Mutta en sitten viitsinyt. 4 evroa.
-
Ai niin. Paluumatkalla iloisesta ja helteisestä Itä-Suomesta, jossa poltin posket ja nenän, koska ajoin lasien ja avokypärän kanssa, testasin Mäntsälän kohdalla miltä tuntuu kun palaneeseen ihoon osuu rakeita n. 90 km/h:n nopeutta ajaessa. Se ei ole mukavaa vaan pistelee ankarasti. Tein testin, että teidän ei tarvitsisi.