Gruppo MOTO GUZZI Finlandia Foorum
Yleinen keskustelu => Asiaa ja asian vierestä => Aiheen aloitti: motomatti - Toukokuu 24, 2011, 16:05:06 ip
-
Voitte itse päätellä kuka on menetellyt oikein ja kenessä on syytä kunhan olette lukeneet liitteenä olevat pysäköintisäännöt taloyhtiössämme. Isännöitsijä oli oikein ylpeä niistä. Minä tosin pilasin hänen päivänsä mutta hän ei sitä vielä tiedä. Siis juuri tunti sitten.
Taustaa lyhyesti: Keskusta alueella oleva yli 300 asunnon taloyhtiö. Ympäröivät kadunvarret maksullisia, kieltoaluetta tai aikarajoituksella. Parkkialuetta vartioi yksityinen pysäköintivalvonta.
Pysäköinnin uusjaosta asukkaat saivat tiedon viime viikolla jossa sanottiin että kaikki paikat jaetaan uudelleen väärinkäytösten vuoksi ja eri henkilöryhmille annetaan sinisiä, punaisia, keltaisia ja vihreitä pysäköintitunnuksia. Tiistaina jaetaan pihapaikat ja ke. talli- ja hallipaikat. Hakujärjestyksessä molempina päivinä alkaen kello 14.00. klo 18.00 asti.
Käytännössä näin ei kuitenkaan toimittu. Sain nimittäin halli että pihapaikan. Kyllä huomenna saattaa joidenkin naamat venähtää kun menettivät iänkaikkiset hallipaikkansa.
Asukkailla enemmän ajoneuvoja kuin talli-, halli- ja autopaikat pihassa edellyttävät. Pysäköintilupien hinta näissä vaihtelee 20 - 140€/kk.
Kävin juuri lunastamassa pakettiautollemme 20€/kk pihapysäköintiluvan. Sillä saa pysäköidä vain pihan tiettyihin ruutuihin jos niissä on tilaa. Lupa on autokohtainen: rekisteritunnuksen ja luvan on täsmättävä. Se siis ei takaa pysäköintioikeutta vaan vain mahdollistaa pysäköinnin jos on tilaa. Lupa on haettava uudelleen jos esimerkiksi vie auton huoltoon ja saa sijaisauton.
Sitten tämä parkkihalli. Sen luvalla (60€/kk) saa pysäköidä yhtä em. tavalla nimettyä autoa parkkihallin numerolla merkityssä ruudussa.
Nyt kuitenkin kävi niin hassusti että "asiasta tietämättömänä" annoin moottoripyöräni rekisterinumeron pysäköinti/vuokrasopimukseen. Tällä luvalla saa myös pysäköidä vapaana olevassa piharuudussa max. 2h jos käyttää parkkikiekkoa. Kuten kaikki tietävät on laki antanut vapautuksen moottoripyörien pysäköintikiekon käytöstä. Taloyhtiön isännöitsijä tätä ei tiennyt. En tietenkään paljastanut että minulla on pyörä autohalliruudussa. Parkkihallissa on myös moottoripyöräruutuja mutta ne ovat pienempiä ja maksavat yhtä paljon kuin autoruudutkin.
Kun olin saanut pysäköintilaput kouraani niin kysyin että miksei pihassa ole yhtään moottoripyöräruutua pihamaalla vaikka asukkailla on useampia pyöriä. Isännöitsijä lupasi palata asiaan. "Sitä ei kukaan ole tullut ajatelleeksi."
Muuta: Jos asukkaalle on tulossa vieras yli kahden tunnin vierailulle, isännöitsijältä voi anoa kolme vuorokautta aikaisemmin lupaa joka oikeuttaa pe. 18.00 - ma. 08.00 väliseen pysäköimiseen vieraspaikalla jos se on vapaana.
Jos tallipaikastaan luopuu tai sen menettää niin saa vuoden karenssin mikäli hakee uudelleen tallipaikkaa. Tällöin hänet laitetaan jonoon odottamaan vapautuvaa tallipaikkaa. Mikäli talli- tai hallipaikkoja jää yli niitä voidaan vuokrata ulkopuolisille korotettuun hintaan.
Ruudussa saa pysäköidä vain yhtä ajoneuvoa kerrallaan.
Tämä selvisi kun olin asunut taloyhtiössä yli kaksi vuotta ja pitänyt pikkuautoa ja moottoripyörää samassa halliruudussa koko ajan eikä siitä ollut huomautettu ennen kuin tänä keväänä. Sain häädön ruudusta koska olin kuulemma säilyttänyt jatketusti kahta ajoneuvoa ruudussa vastoin sääntöjä jo niin pitkään. Ruutuhan ei ollut minun nimissäni vaan vuokraisännän ja pystyin osoittamaan että taloyhtiö/isännöitsijä oli laiminlyönyt sääntöjen ilmoittamisen asukkaalle. Jätin siis pyörän ruutuun joka hermostutti vastapäisen ruudun maasturivolvokuskin pahanpäiväisesti. Mutta ääntähän maailmaan sopii.
Katsotaanpa miten nyt käy...
Tosin ei mitenkään käy koska muutamme kesäkuussa toiseen asuntoon. Mutta kiusa se on pienikin kiusa.
mm
-
Hyvä idea ?
Laita kylttikin paikalle:
MOTO GUZZI
PARKING ONLY
Esimerk.: googlesta: Ebay:sta löytyy , jos itse ei haluaa valmistaa.
Onneksi olkoon ;D
-
On jo. Kyltin sain 50v lahjaksi.
mm
-
Tänään tutkittiin useammalla silmällä tarkemmin noita pysäköintisääntöjä. Siinä on sekä omituisuuksia ja porsaanreikiä väärinkäytöksille.
Omituisinta on tämä: Pysäköinti edellyttää LUPAKORTTIA (24h/vrk)...päläpälä...kortin lisäksi PYSÄKÖINTIKIEKKOA.
Joko kirjoittajalla on tullut ajatusvirhe tai vakituisella pysäköintiluvalla saa pitää laillisesti vain vuorokauden kerrallaan parkissa osoittamalla sen pysäköintikiekolla.
Toinen omituisuus: Mikäli auto jää piha-alueelle esim. matkan johdosta, tulee auton avaimet jättää luotetulle naapurille auton siirtoa varten.
Pitäisikö laittaa asuntoyhtiön ilmoitustaululle: Halutaan löytää luotettu naapuri siirtämään autoa tarvittaessa. Vastaukset osoitteeseen ** * **. Kuoreen tunnus: Luotettu naapuri.
Mitähän tuostakin seuraa...
Noista väärinkäytöksistä en kerro koska menisi hyvä bisnesidea.
mm
-
Siis onneksi asuu maalla, kuvassa mun auton romut rivissä tien sivussa, ei noita pystyisi sitten missän tommosessa pihassa pitämään, mopoja ei tarvinnut tohon työntää rivin jatkoksi että mihin ne laitetaan tommosessa paikassa
-
Voi jeesus... Tarkemmin ajatellen onkin ihan mukava asua lappilaisen pikkukaupungin omakotialueella. Tosta säännöstöstä tulee mieleen norjalaisen komediasarjan "Borettslaget" häiriintynyt talonmies joka keksi sääntöjä kaikkeen mahdolliseen.
-
Kyllä minäkin laitan kädet ristiin, kun muistin olla asuntoa hankittaessa sen verran peräänantamaton, että en hankkinut sellaista kämppää missä ei ole omaa autotallia, vaikka tarjontaa oli niukasti.
Tässä pienkerrostalossa kun on 10 kämppää ja pihalla on 9 autopaikkaa ja 6 katospaikkaa ja yksi vieraspaikka, niin on se talli vaan luksusta.
Saapa nähdä kauanko kestää, ennenkuin jotakuta alkaa ärsyttämään se, että talossa on 2 tallia ja molemmat on meikäläisen käytössä...
-
Banzai!
Ilman näitä mm;n mainitsemaa yms..tarinoita ei olis ollut olemassa legendaarisia H.Karpon toimittamia TV-ohjelmia vuosikymmenten ajan.
Toki tässä Tampereen versiossa ainoastaan miettii,et kuinka monta koria kossua on täytynyt vetää tuumatessa pohjiks et joku pölhö on saanut paperille noin sekavat ja kipeet säännöt..!!!
Omassa taloyhtiössä saanut kommenttia,"typeryyttä maksaa tallista xx.€/kk..!
Viime talvenakin monta kertaa hymy herkässä,kun kyseisen kommentin lausuja seisoi aamulla lapio toises ja kaapelit toises kädessä -25.C ja metri lunta!!!
Ite lämpöisellä autolla tallista duuniin. Säästämistä on monenlaista!!
T.Isä-Masa
-
Komppaan millegt:tä - kyllä maalla on mukavaa. Lähimpään maksulliseen pysäköintiin useita kymmeniä kilometrejä ;D
T,
Jukka
Ps. No onhan isoilla kirkoilla vastineeksi kulttuuria ja pubeja ;)
-
... Nyt kuitenkin kävi niin hassusti että "asiasta tietämättömänä" annoin moottoripyöräni rekisterinumeron pysäköinti/vuokrasopimukseen. Tällä luvalla saa myös pysäköidä vapaana olevassa piharuudussa max. 2h jos käyttää parkkikiekkoa. Kuten kaikki tietävät on laki antanut vapautuksen moottoripyörien pysäköintikiekon käytöstä. Taloyhtiön isännöitsijä tätä ei tiennyt...
Ja laki määrää pysäköintikiekon käytöstä lisäkilvellä 856a tai 856b http://alk.tiehallinto.fi/www2/liikennemerkit/lisakilvet.htm (http://alk.tiehallinto.fi/www2/liikennemerkit/lisakilvet.htm) merkityllä yleisellä pysäköintikieltoalueella, ei sopimussuhteisella alueella. Olet nyt allekirjoittanut sopimuksen joka velvoittaa parkkikiekon käyttöön. Lakiteksti ei vapauta sopimusrikkomukseen sopimussuhteisella alueella. Sopimustekstin sanamuoto voi vapauttaakin jos puhutaan autosta, ei ajoneuvosta. Tulkintajuttuja ja oikeus lopulta päättää. Oma valintasi, jos otat riskin. Myös korkein oikeus on tulkinnut lainsäätäjän tahtoa yllättävästi näissä pysäköintijutuissa.
.
-
... Sopimustekstin sanamuoto voi vapauttaakin...
tai sopimuksen kohtuuttomuus.
-
Kiitos, Olli, selvennyksestä. Otan tämän huomioon.
Sopimus alkaa kesäkuun alusta. Ehdin vielä tekemään kysymyksiä isännöitsijälle.
Pysäköintisäännöissä kirjoitetaan vain sana AUTO, ei ajoneuvo tai moottoriajoneuvo eikä moottoripyöristä sanaakaan.
Asiassa on siis saivartelun varaa. Luulenpa että taloyhtiön hallitus, isännöitsijä tai pysäköintivalvontafirma eivät välttämättä ole tietoisia siitä miten tulee menetellä moottoripyörien pysäköinnin kanssa. Vähimmällä pääsisivät kunhan maalauttaisivat pihamaalle puurivien väliin ilmaiset vinoruudut moottoripyöriä varten. Tilaa kyllä on.
Itsellä on kokemusta yleisten parkkialueiden säännöistä ja käytöstä. Sivistyin asiassa kun vaadin Tampereen kaupungilta moottoripyörien ilmaista pysäköintiä yleensä tai ainakin merkityillä alueilla keskustan ja torien tuntumassa.
Asiasta vastaava henkilö on kaupungininsinööri joka vastasi kirjalliseen tiedusteluuni asiasta että se ei koskaan tule olemaan mahdollista. Ei mennyt kuin muutama kuukausi niin Tampereella oli merkittyjä, ilmaisia moottoripyörien pysäköintipaikkoja Puutarhakadulla, Tammelan torilla ja Laukon torilla eli Alarannassa.
Byrokratia, byrokraatit ja heidän tekemänsä säännöt ovat muokattavissa joko fakta-, tunne-, tai painostuspohjaisilla menetelmillä. Tässä tapauksessa käytin faktoja ja poliittista painostusta.
Tällä kertaa en aio ryhtyä kummoisiinkaan toimiin koska olemme muuttamassa syrjemmälle jossa tällaista säännöstöä ei tarvita ja tilaa riittää. Toistaiseksi.
Lähinnä mielenkiinnosta ja mielenvirkistykseksi haluan kinata ja vääntää asioista koska se huvittaa minua. Lisäksi minua huvittaa ihmisten asenteet ja niistä syntyvät käsitykset. Esimerkiksi edellisessä keskusta-asuinpaikassani pysäköinti moottoripyörälle vaati todistuksen siitä että moottoripyöräni täyttää sekä Euro3-normin ja ettei sitä ole rakenneltu. Vasta sitten asuntoyhtiön hallitus myönsi luvan pysäköidä moottoripyöräni samaan parkkiruutuun sisäpihalle jossa talviaikaan seisoi 80-lukuinen loppuun ajettu Nissanimme.
Näitä ennakkoluulojuttuja olisi vaikka kuinka monta...
Eräs henkilö väitti saaneensa astman koska käynnistin pyöräni parkkipaikalla lähellä hänen tupakointipaikkaansa.
Tuosta yksityisestä pysäköinninvalvonnasta vielä: sehän on tietääkseni laitonta toimintaa. Jonkun vain pitäisi ryhtyä oikeustoimiin.
mm
-
Kyllä tässä täytyy vähäsen hekseleitä "paukutella" meillä täällä Turuus on ainakin 5 maksutonta parkkipaikkaa mopoille ja moottoripyörille keskustan alueella :D
-
Kiitos, Olli, selvennyksestä. Otan tämän huomioon.
Öh, suhtaudu tekstiini varauksella. En ole juristi. Ainoastaan sopivasti paranoidi.
.
-
Tämä kaupunkipysäköintiasia tuli ajankohtaiseksi 90 -luvun lopulla. Pohjatyön teki Smoto, pilottihanke oli Helsingissä, ja näillä ohjeilla eri kaupunkien kansalaiset tai kerhot hoitivat asioita parhain päin. Muutamassa vuodessa useimmissa isoissa kaupungeissa ja joissain ns. maaseututaajamissakin on tavalla tai toisella järjestetty ainakin osittainen maksuton pysäköintimahdollisuus moottoripyörille.
Nämä taloyhtiöasiat eivät kuulu Smoton alueelle. Vain ne asiat joilla on valtakunnallista merkitystä. Omista alueistaan vastaavat kerhot tai yksityishenkilöt. Pihapysäköinnistä asuntoyhtiön asukkaat. Mutta samoja ohjeita voi soveltaa kuin isommissakin kuvioissa.
mm
-
Muistuma ekalta keskieurooppaan suuntautuneelta prätkäreissulta v. 1985: Luneburgin keskustorin korotettu keskialue oli merkitty mp-parkiksi. Kymmenet skopat ja motukat olivat siististi omissa ryhmissään silleen, että pääsi lähtemään liikkeelle eteenpäin. Ollaan vielä valovuosien päässä siitä kulttuurista. Eli saavuttamattoman kaukana.
-
Perjantaina isännöitsijän toimistosta soitettiin ja vastattiin moottoripyörien pysäköintiä piha-alueella koskevaan tiedusteluuni. Ystävällinen naisääni ilmoitti että moottoripyörien pysäköinti piha-alueella on yksiselitteisesti kielletty. Pysäköintisäännöt eivät anna tähän mahdollisuutta.
Keskustelusta tuli varsin mielenkiintoinen. Esitin perustelut miksi, nimenomaan asuntoyhtiön kannalta, olisi edullista järjestää pysäköinti, mieluimmin ilmainen, moottoripyörille piha-alueelle maalaamalla viivat asfalttiin ja merkitsemällä ne asianmukaisesti moottoripyörille sallituiksi. Ilman aikarajaa.
Pysäköintikiekkoa koskevaan kysymykseeni sain myös vastauksen: Pysäköintikiekkoa on käytettävä moottoripyörässä pysäköitäessä väliaikaisesti piha-alueella ruudussa mikäli kyseiselle moottoripyörälle on myönnetty pysäköintilupa tallissa tai autohallissa.
Tarkoittaa minun tapauksessani sitä että saan pysäköidä moottoripyöräni piha alueella autoruutuun, mikäli niitä on vapaana, korkeintaan kahdeksi tunniksi kerrallaan kunhan osoitan hallipysäköintiluvallani siihen oikeuteni ja kiekolla ajankohdan.
Moottoripyörille ei voi, pysäköintisääntöjen mukaan, antaa pihapysäköintilupaa koska se veisi asukkaiden autoilta pysäköintitilaa.
Valistin isännöitsijän edustajaa muistamaan asukkaiden yhdenvertaisuudesta tässäkin asiassa.
Enempää kyseinen isännöitsijän edustaja ei halunnut asiasta keskustella puhelimitse vaan viittasi asuntoyhtiön nettisivuihin ja esitti että sitä kautta voisin antaa palautetta. Olin jo ennalta ottanut selvää näistä sivuista ja huomautin että sitä kautta ei saa yhteyttä kuin siihen henkilöön jonka kanssa juuri keskustelen. Meni hieman äänenväri kireäksi kun hän joutui näin pakon edessä antamaa asuntoyhtiön hallituksen puheenjohtajan yhteystiedot. Jotka tosin minulla jo ennestään muuta kautta olivatkin. Tosiasia kuitenkin on että näitä tietoja tämä yhtiö koittaa pimittää viimeiseen saakka. Kaikki yhteydenpito on suunniteltu kulkemaan isännöitsijän toimiston kautta.
Vielä yksi pieni yksityiskohta: Asuntoyhtiö on määritellyt muutaman ruudun parkkihallissa moottoripyörille. Ne ovat lyhyitä, kapeita tai matalia jotka eivät henkilautoille sopisikaan. Oikein hyviä moottoripyöräruuduiksi. Valitettavasti niillä on sama hinta kuin autoruudullakin: 60€/kk. Siksi otin vuokralle autoruudun. Tosin siinä ei saa pitää autoa. Vain kyseistä moottoripyörää. Ei toista pyörää erikseen eikä yhdessä muiden kanssa. Vaikka mahtuisi.
Todennäköisesti jatkoa seuraa...
mm
-
Itse olen vuokrannut taloyhtiön pihasta yhden paikan, joka on tarkoitettu moottoripyörälle. Taloyhtiön pihassa on tasan tarkkaan yksi paikka, joka on tarkoitettu moottoripyörälle ja se on varattu minun pyörälle, maksan paikasta. Tällä hetkellä Guzzini paikalla seisoo skootteri ;D. Teki mieli työntää skootteri muualle, mutta pysäköin ystävällisesti viereen. Soitan maanantaina isännöitsijälle ja kyselen tilanteen vakavuutta. Jos saan vahvistuksen käsitykselleni, että pihassa on edelleen ainoastaan yksi paikka ja se on varattu minun Guzzille, voi skootteri heilahtaa jonkin matkaa eri paikkaan. Ajattelin olla ystävällinen ja jättää skootteriin lapun, jossa ilmoitan tilanteen luonteen. Ei hernettä nenässä, mutta kuitenkin. Voisin toki parkkeerata talon toiselle puolelle ilmaiseksi, mutta koska tämä vuokraamani paikka on lukitulla sisäpihalla ja jonkinlaisen katoksen alla, näen kohtuulliseksi saada parkkeerata omalle paikalleni ;D.
-
Mielenkiinnosta edelliseen: onko skootteri mopo vai isompikuutioinen? Moponhan voi pysäköidä lyhytaikaisesti esimerkiksi jalkakäytävälle tai vaikka nurmikolle jos sitä ei ole erikseen kielletty tai se ei häiritse jalankulkua ja muuta liikennettä tai ei ole pelastustiellä. Isommat skootterit ovat moottoripyöriä joilla on samat pysäköintipykälät kuin moottoripyörillä yleensä.
Skootteri hämärtää monen asiaa tuntemattoman henkilön tulkitsemaan väärin.
Tampereen kaupungin pysäköinninvalvonnan määräämät pysäköintivirhemaksut mopoille moottoripyöräruudun käytöstä on kiukustuttanut monen teinin vanhemmat. Jopa jotkut pysäköinninvalvojat ovat antaneet mopoille moottoripyöräruudussa armon koska "onhan siinä vieressä vielä vapaita ruutuja." Entäs kun ei enää ole?
Tuli sellainen ilkimysasia mieleen: otan pyörästä kilven irti ja korvaan sen jollain muulla kilvellä ja laitan seisomaan pihan parkkiruutuun. Mitä tekee yksityinen pysäköinninvalvonta? Kutsuu poliisin? Hinausauton? Isännöitsijän? Asuntoyhtiön hallituksen koolle pohtimaan tilannetta.
No. Ehkei kovin viisasta mutta olisi huvittavaa seurata mitä tapahtuu. Mielelläni maksan hetken ilosta 40€ virhemaksun jos keksivät kenen kepponen se on.
mm
-
Mielenkiinnosta edelliseen: onko skootteri mopo vai isompikuutioinen? Moponhan voi pysäköidä lyhytaikaisesti esimerkiksi jalkakäytävälle tai vaikka nurmikolle jos sitä ei ole erikseen kielletty tai se ei häiritse jalankulkua ja muuta liikennettä tai ei ole pelastustiellä. Isommat skootterit ovat moottoripyöriä joilla on samat pysäköintipykälät kuin moottoripyörillä yleensä.
Skootteri hämärtää monen asiaa tuntemattoman henkilön tulkitsemaan väärin.
Tampereen kaupungin pysäköinninvalvonnan määräämät pysäköintivirhemaksut mopoille moottoripyöräruudun käytöstä on kiukustuttanut monen teinin vanhemmat. Jopa jotkut pysäköinninvalvojat ovat antaneet mopoille moottoripyöräruudussa armon koska "onhan siinä vieressä vielä vapaita ruutuja." Entäs kun ei enää ole?
Tuli sellainen ilkimysasia mieleen: otan pyörästä kilven irti ja korvaan sen jollain muulla kilvellä ja laitan seisomaan pihan parkkiruutuun. Mitä tekee yksityinen pysäköinninvalvonta? Kutsuu poliisin? Hinausauton? Isännöitsijän? Asuntoyhtiön hallituksen koolle pohtimaan tilannetta.
No. Ehkei kovin viisasta mutta olisi huvittavaa seurata mitä tapahtuu. Mielelläni maksan hetken ilosta 40€ virhemaksun jos keksivät kenen kepponen se on.
mm
Mopohan(skootteri) se. Niille on ihan omat paikkansa tuossa pihassa polkupyörien seassa. Luultavasti joku väärinymmärrys mopiolijan osalta, näin haluan asian ymmärtää. Toisaalta, saa olla viimeinen väärinymmärrys.
-
Jatkoa pysäköintiasiaan. Kerroin että asuntoyhtiö laittoi kaikki halli-, talli- ja piharuudut uusjakoon. Jako on tehty, ohjeen mukaan, hakujärjestyksessä. Hekin, joilla ei ollut ennestään parkkipaikkaa saivat siis hakea sitä itselleen kunhan olivat jonossa silloin kun jaettavaa vielä oli.
Nyt on tullut hissinoviin laput että kaikki autot on poistettava parkkihallista 31.05.2011 klo 08.00 mennessä.
Mielenkiintoista nähdä millainen kuvio tästä syntyy.
Muutamaa asukasta jututettuani olen kuullut sekä tyytyväisiä että vähemmän tyytyväisiä mielipiteitä. Varsinkin ne jotka olivat jakopäivinä töissä eivät ehtineet jaolle. Esimerkiksi eräs osakkeenomistaja joka ilmeisesti luuli hallipaikan kuuluvan asunnon varustukseen oli saanut nyt kuulla että häneltä olikin vastikkeen yhteydessä peritty vuokraa ruudusta tähän asti. Koska hän ei ollut ehtinyt jaolle työkiireiden vuoksi jäi ilman minkäänlaista paikkaa. Olisi kuulemma saanut 20€/kk maksavan pysäköintiluvan pihamaalle, joka oikeuttaa pysäköintiin ruudussa, mutta hänelle se ei kelvannut koska piha on turvaton.
Hän harkitsee jatkotoimenpiteitä.
mm