Gruppo MOTO GUZZI Finlandia Foorum
		Yleinen keskustelu => Asiaa ja asian vierestä => Aiheen aloitti: ALi - Syyskuu 20, 2010, 10:32:34 ap
		
			
			- 
				V12 Consept studiokuvia on julkaistu heinäkuun lopulla.
Mallistossa on V12 Le Mans (http://www.stayontheblack.com/moto-guzzi-v12-le-mans-concept), V12 X (http://www.stayontheblack.com/moto-guzzi-v12-x-concept) ja V12 Strada (http://www.stayontheblack.com/moto-guzzi-v12-strada-concept).
(http://flower.wippiespace.com/Guzzista/Guzzi-V12-LeMansmall.jpg) (http://flower.wippiespace.com/Guzzista/Guzzi-V12-LeMans-1.jpg)
			 
			
			- 
				Noi on niitä, mitkä jo oli messuilla.
Tässä on Le Mans Evo, joka pitäisi olla seuraavilla messuilla (osoite oli jo aikaisemmassa juttulinjassa):
http://www.moto-station.com/article9247-nouveautes-moto-2011-aprilia-moto-guzzi-bmw-et-benelli-l-europe-se-dechane-.html (http://www.moto-station.com/article9247-nouveautes-moto-2011-aprilia-moto-guzzi-bmw-et-benelli-l-europe-se-dechane-.html)
Näyttää muuten Grison kehitelmältä, aaltopellin kanssa.
			 
			
			- 
				Mitähän muutoksia "uusissa kuvissa" on viime vuotisiin protoihin? 
(http://lh6.ggpht.com/_RrWiYv0uaW4/TJcVn17vnMI/AAAAAAAABdM/vsNWUXK2p5A/s640/IMG_3222.JPG)
(http://lh3.ggpht.com/_RrWiYv0uaW4/TJcVqBQrgSI/AAAAAAAABdM/nB29OKeNYfo/s640/IMG_3223.JPG)
(http://lh4.ggpht.com/_RrWiYv0uaW4/TJcVrqs616I/AAAAAAAABdM/T3EuYuMviXI/s640/IMG_3228.JPG)
T,
Jukka
Ps. Rakenne kylläkin eroaa edellisistä malleista - V12 LM:n kuivapainoksi ilmoitettiin viime vuonna 195kg.
			 
			
			- 
				
Mitähän muutoksia "uusissa kuvissa" on viime vuotisiin protoihin?
Ilmeisesti kuvissa ei niinkään - mutta muuten se, että kyse on jo lähes tuotantovalmiista pyöristä.
Ja nättiä on . . . , mutta nuo (öljynjäähdytin ?) "pulisongit", eivät omaa silmääni oikein miellytä.
(http://flower.wippiespace.com/Guzzista/Guzzi_V12_Le_Mans_2010_small.jpg) (http://flower.wippiespace.com/Guzzista/Guzzi_V12_Le_Mans_2010.jpg)
Toki tässä Evossa putkien takana näkyvä "jäähdytyspömpeli" on vieläkin rumempi.
"Evo" on enempi Grison tyylinen, kuin "raaka" Le Mans. Olisiko ehkä tuleva "Lario" tai "Monza" ?
Vaiko peräti automaattivaihteinen uusi "V12 Convert" ?
p.s. Mandellossa ainakin "kuohuu" !!  :o
Ja tehtaan modernisointiin 2004 sijoitetut 45 miljoonaa dollaria alkavat näkyä sekä laadussa, että tyylissä.
Vuosikymmen sitten olemassaolostaan taistellut euroopan vanhin moottoripyörätehdas taitaa tehdä "uutta tulemista" ?   :-*
			 
			
			- 
				
Noi on niitä, mitkä jo oli messuilla.
Tässä on Le Mans Evo, joka pitäisi olla seuraavilla messuilla (osoite oli jo aikaisemmassa juttulinjassa):
http://www.moto-station.com/article9247-nouveautes-moto-2011-aprilia-moto-guzzi-bmw-et-benelli-l-europe-se-dechane-.html (http://www.moto-station.com/article9247-nouveautes-moto-2011-aprilia-moto-guzzi-bmw-et-benelli-l-europe-se-dechane-.html)
Näyttää muuten Grison kehitelmältä, aaltopellin kanssa.
Näyttää lähinnä Grison photoshoppaukselta, teiniskootteriosien kanssa. Todellinen tuotantomalli tuskin (ja toivottavasti) näyttää tuolta edes etäisesti. Tosin osa noista muunmerkkisistä shoppauksista oli ihan jänskiä, esim. se BMW Kruiseri tai mikälie.
Ps. Rakenne kylläkin eroaa edellisistä malleista - V12 LM:n kuivapainoksi ilmoitettiin viime vuonna 195kg.
*Hu0ks* Toisin sanoen lupaavista kuvista huolimatta edelleen liikutaan siellä möhkölukemissa, eli all show, not go. Mutta kaitpa tuo guzzimaisittain suht siedettävä paino on. 
			 
			
			- 
				Tuo pyöreälamppuinen on ihan järkyttävän ruma photoshop. On Grisoa, Sportia ja sitä muotoilututkielma Le Mansia. Hirveä keitos. Kunhan ei tuollaisena tule lähellekään tuotantolinjaa. 
Mieluummin tuollainen alkuperäinen versio. Lienen ainoa, jota nuo jäähdytysripajutut ei haittaa pätkääkään. Niille kun keksisivät järjestää toiminnallisen funktion, esim öljynjäähdyttiminä. Minuun vetoaa mekaniikka ja sen soveltaminen, tuossa on paljon oikein, vähän väärin. Ehkä jos laittaisi suoran tai lähinnä leveämmän tangon, niin olisi varmaan just eikä melkein. Lisäksi jalkatapit hieman taaemmas ja ylemmäs, että maavara mutkasyheröissä riittää. Veikkaan että ajettavuus olisi riemukkaan ja ketterän välimaastossa.
			 
			
			- 
				
 Lisäksi jalkatapit hieman taaemmas ja ylemmäs, että maavara mutkasyheröissä riittää. Veikkaan että ajettavuus olisi riemukkaan ja ketterän välimaastossa.
"Footpegs: no mechanical connection is made between the foot levers and the shifter or the rear brake. Instead, electric sensors integrated in the pegs actuate electric motors that then perform the required function. Doing this eliminates the need to keep linkages aligned and allows the designer greater freedom to place the pegs in an optimal position for the rider."
Toiveesi on jo näemmä huomioitu ja jakatapit ovat pelkkiä sähkökytkimiä, jolloin ne voi sijoittaa "minne hyvvään".
     ( p.s. Ja täältäkin ääni toiminnallisuudelle, että voi talvella tallissa innostuen katsella, kuinka se vaan on tuokin niin "pirun hienosti" tehty. )
P.P.S.  Noista isommista kuvista tuossa keskimmäisessä (vihreä matta) on hiukka sellaista military lookkia. Guzzillahan Breva on virkapyörä, mutta pystysuoralla takaiskarilla tuo voisi toimia pikkulohkolla ja nappularenkailla, armeijan viestimiehillä, maastossakin.
			 
			
			- 
				Alle 200 kg kuivaa painoa maantievarustuksessa on Guzzilta hyvä saavutus - mikäli toteutuu.
Jalkatapit olivat protossa säädettävissä.
Toivottavasti säädettävät cliponit edelleen kuuluvat kokonaisuuteen: Kyynerpää/käsivarsi tuki tankista on tarvittaessa mahdollista, sekä otteen "oikea" kulma taakaviistoon alas parantaa pyörän käsittelyä kaarteissa.
= puute 1200 Sportissa. Ainoakin taitaa olla. Tanko on vaihdettavissa cliponeihin, mutta toimenpide vaatii sen verran muutoksia, että odotellaan mitä tuleman pitää...
T,
Jukka
Ps. Kiinnostaisi tietää mihin useat pontevat mielipiteet 1200 Sportista perustuvat: Henkilökohtaiseen ajokokemukseen. mutuun... 
Onko pyörän alusta ollut oikein säädetty, oletko käyttänyt kaikkea tarjolla olevaa kapasiteetia - moottoria, jarruja...
			 
			
			- 
				
Ps. Rakenne kylläkin eroaa edellisistä malleista - V12 LM:n kuivapainoksi ilmoitettiin viime vuonna 195kg.
*Hu0ks* Toisin sanoen lupaavista kuvista huolimatta edelleen liikutaan siellä möhkölukemissa, eli all show, not go. Mutta kaitpa tuo guzzimaisittain suht siedettävä paino on.
Keveyden ja ketteryyden takia minäkin hankin Nevadan, enkä Calia, sillä ajoni painottuu nykyisin enempi taajamassa cruisailuun.
Guzzin matala painopiste auttaa suuresti noissa sporteissakin, eikä kuiva 200kg ole vielä liikaa.
			 
			
			- 
				Minä olen koeajanut vain vakiota Sporttia. Se ei kyllä tuntunut kovin urheilulliselta. Ajofiilis oli raskas. Oikealla rengastuksella ja alustalla varmaan olisi ollut parempi.
			
 
			
			- 
				1200 Sport 2v on suunniteltu 230kg:n (Griso 4v 210kg) kuormalle , mistä moottori,vaihteisto ja voimansiirto konstruktion lisäksi kertyy painoa. 
MGS-01:n ja V12 LM Proton 195kg toteutuisi aiemmin mainituissa pyörissä yhden hengen versioissa.
Kevyimmät "isolohkoista" tehdyt kisapyörät painavat vähän alle 170kg kuivana.
Ei niin huonoa, ettei jotain hyvääkin: Käytettäessä jatkuvasti alle puolet sallitusta kokonaiskuormasta - pyörän elinkaari pitenee...
Oikealla rengastuksella ja alustalla varmaan olisi ollut parempi.
Niinpä: 
Vakio komponentit ovat ok. Säätöjen hakeminen vaati kilometrejä ja aikaa - vielä testaan pykälää ja paria ohuemmat öljyt. Vahvistettu rengas: Parempi tuntuma ja 2 x kulutuskestävyyttä tavalliseen vastaavaan verrattuna.
Eikä siinä vielä kaikki. 
Parhaimmillaan mutkatiellä sopivilla vaihteilla 5500 rpm - rajoittaja, milloin yli 90% voimasta on kokoajan käytössä...
Ainoa ja varma "negatiivinen" käyttäjä kokemus: Eipä tuosta pahaa sanottavaa ole. Paitsi penkki, perse alkaa puutua liikaa kun useamman päivän ajaa pitkää siivua peräkkäin. 
Perusteeton negatiivinen arviointi vaikuttaa myös pyörän haluttavuuteen, sekä jälleenmyyntiin, että mahdolliseen V12 LM:n kauppaan etc.  ;)
Mitäpä minä muiden mielipiteistä perustan - omaani olen tyytyväinen. 
T,
Jukka
Ps. En tule lisäämään katsausta Italialaisten perusteita vaikuttaa mielikuviin, Keski-Euroopan moottoripyörien rekisteröintejä tai katsausta skoottereiden lukumäärään suhteessa moottoripyöriin Italiassa verrattuna Suomeen.
			 
			
			- 
				
Ps. Kiinnostaisi tietää mihin useat pontevat mielipiteet 1200 Sportista perustuvat: Henkilökohtaiseen ajokokemukseen. mutuun... 
Onko pyörän alusta ollut oikein säädetty, oletko käyttänyt kaikkea tarjolla olevaa kapasiteetia - moottoria, jarruja...
Omat pontevat mielipiteeni perustuvat ainakin omaperskohtaisiin kokeiluhin, mihinkäs muuhunkaan ne voisivat perustua?  ???
Muiden mielipiteistä en tiedä, mutta varmaan ihan sama juttu.
Samoten ne perustuvat ajotuntumaan, mikä syntyy kun samansisältöinen ja -vauhtinen ajosessio suoritetaan jollain toisella ajokilla. Mutta miksipä ylipäätään närkästyä toisten pontevistakaan mielipiteistä, jokaisella on omanlaisensa. Kuka nyt mistäkin tykkää. 
			 
			
			- 
				Närkästymisestä ei ole kysymys - vaan suunnattomasta tiedonhalusta ;)
Mitä, missä, milloin...
Esimerkkejä, vertailupohjaa: 
1200 Sport 4v:n koeajo "lennosta" muutamia kymmeniä kilometrejä: Suuri ero sekä moottorissa, että ajo-ominaisuuksissa omaan säädettyyn vanhempaan versioon. 
BMW S 1000 RR:n ajotuntuman muutos säätämällä, mahdollisuuksien puitteissa hallintalaitteet omien mieltymysten mukaiseksi sekä alusta painon perusteella suurin piirtein kohdalleen. Koeajon pituus n. 50km + 100 km. 
.
.
.
T,
Jukka
Ps. Jokaisella on oikeus mielipiteeseensä - jopa velvollisuus. 
Lisäys: Närkästymiskynnys on siirretty/siitynyt horisontin taakse edesmenneissä yhteisissä ajosessioissa Ducatien ja japsien kanssa - ettei vaan olisi seurauksena liian kiinteä suhde Guzziin :D
			 
			
			- 
				
Lienen ainoa, jota nuo jäähdytysripajutut ei haittaa pätkääkään. Niille kun keksisivät järjestää toiminnallisen funktion, esim öljynjäähdyttiminä.
Minuun vetoaa mekaniikka ja sen soveltaminen, tuossa on paljon oikein, vähän väärin.
Heat Sinks: the finned metal sections on the sides of the engine aren’t oil coolers, they’re heat sinks just like you’ll find on your computer. 
The pipes connecting them to the heads don’t contain fluid or air, but are instead heat pipes which transfer heat energy through thermal conductivity.
(http://flower.wippiespace.com/Guzzista/cooleri.jpg)
Noilla härpäkkeillä ( lämpönielut ) siis on toiminnallinen merkitys jäähdyttiminä, mutta putkessa ei kulje ilma, eikä öljy. Yhteys sylinterinkanteen näyttäisi asettuvan keinuvipu- eli ns.kukkoakselin kohdalle. Lämmönjohtimena toimii ilmeisesti sitten kuparisauva.
Melkoisen innovatiivinen keksintö tehostaa keinuvipujen laakeroinnin jäähdytystä.  Paljonkohan sitten on myllyssä paukkuja ?
			 
			
			- 
				V12 Stradan proton kuivapainoksi ilmoitettiin 208kg - teho/vääntö muutaman %:in sisällä nykyisiin 4-v malleihin.
T,
Jukka
Ps. Runkomitoissakaan ei juuri eroja ole: 1200 Sport/V12 LM ja Griso/V12 Strada. 
			 
			
			- 
				   (http://flower.wippiespace.com/Guzzista/2010-MotoGuzzi-V12LMe%20th.jpg) (http://flower.wippiespace.com/Guzzista/2010-MotoGuzzi-V12LMe.jpg)      (http://flower.wippiespace.com/Guzzista/2010-MotoGuzzi-V12LMd%20th.jpg) (http://flower.wippiespace.com/Guzzista/2010-MotoGuzzi-V12LMd.jpg)
   Kuvat rakenteen näkemiseksi.   Ja hiplaamalla aukeepi suuremmixi . . .
  Hyvin pelkistetty "racer" tuo on,  ja pakoputkutkin loppuu tappien kohdalle.
  Karkaa pois sarjatuotanosta, jos tuosta vielä keventää. Itse isolohko kun on painava.
			 
			
			- 
				Vielä takaa:
(http://lh5.ggpht.com/_RrWiYv0uaW4/TKQj8WKjrGI/AAAAAAAABiU/EVUjhIzK4gA/s512/IMG_3225.JPG)
Protosta on vielä matkaa tuotantoon - pakoputkisto oli "suoraa" putkea. Alhaalla öljypohjan ja renkaan välinen osa on/oli "ala kate". Tilalle ilmestyy 10 kg:n katti/pakoputki yhdistelmä?
EICMA:ssa näkee mitä tuleman pitää...
Calin uudella versiolla olisi tilausta - ja markkinoita...
T,
Jukka
Ps. Hinnottelulla saattaa olla yhteyttä menekkiin ;)
			 
			
			- 
				Nuo katuhirvitykset toimivat messuilla pelkästään katseen- ja lehdistönhuomioina. Pitkä matka on tuotantoversioon.
Sikäli ne ovat tärkeitä MG:lle, sillä muutakaan uutta ei ole tyrkyllä. Lisäksi, jos ne nyt tuotantoon tulevat, niillä pyritään selkeästi saamaan uusia asiakasryhmiä, jotka nyt ajavat sekä Ducatinn härveliellä, että Jaappanianmaan kuttaperkkaihmeillä. Jos saavat aikaiseksi hyvä "raaserin", niin se saattaa olla jopa pelastus koko merkille, kunhan vain sitä sitten myydään paljon. Sisään tulevan rahan avullahan saadaan vaikkapa Calistin uudistettua.
Kokonaan toinen asia on tuo meidän oma California. Kunhan siitä nyt olisi tulossa päivitetty malli uudella moottorilla + vaihdelootalla varustettuna ja after-sales -asiat huomioituna. Saattaisi Stelvio jäädä kuolaamatta...
Minulle itselle on muuten sama minkälaisia ihmekoneita EICMAssakin esitellään. Griso, Sport tms. ei ole vaihtoehto Calille. Tämä on minun mielipide, johon yhdyn täysillä. 
			 
			
			- 
				Roberto Colanniolta tämmöinen suunnitelma:
http://www.twowheelsblog.com/post/5208/piaggio-group-company-plan-aprilia-goes-sporty-and-moto-guzzi-takes-on-bmw-touring-models (http://www.twowheelsblog.com/post/5208/piaggio-group-company-plan-aprilia-goes-sporty-and-moto-guzzi-takes-on-bmw-touring-models)
T,
Jukka
Ps. V12 LM:n proton jousitus- ja jarrukomponenttien hinta on huima...  
V12 proto-sarja varaston uumeniin? 
Tämän seuraksi:
(http://lh4.ggpht.com/_RrWiYv0uaW4/TKRZNW4erjI/AAAAAAAABjI/iPQxhFEeN1U/MG%20TTR%201.jpg)
			 
			
			- 
				
Roberto Colanniolta tämmöinen suunnitelma:
http://www.twowheelsblog.com/post/5208/piaggio-group-company-plan-aprilia-goes-sporty-and-moto-guzzi-takes-on-bmw-touring-models (http://www.twowheelsblog.com/post/5208/piaggio-group-company-plan-aprilia-goes-sporty-and-moto-guzzi-takes-on-bmw-touring-models)
 Tuollainen markkina-/tuotantostrategia oli odotettavissakin Piaggiolta. Ja on isänmaallista pitää euroalueen tuotanto Italiassa jatkossakin modernisoimalla tuotantolinjoja. No, toisaalta alle 20000:n kappaleen vuosituotanto premium luokkaan vaadittavilla laatukriteereillä ei Kiinassa tai Intiassa valmistaen toisi merkittäviä säästöjä. Ja ennenkaikkea se ei sopisi premium imagoon.
Mitä mallistoon tulee, niin Guzzilta on siis tulossa vähemmän, mutta parempaa  -  sopii ainakin minulle   8) .
Uuden kolmiventtiilisen sylinterikannen tuottaminen on erikoinen, mutta mielenkiintoinen uutuus.
Mitäköhän sillä haetaan ? Ehkä tuo liittyy jotenkin palotapahtumaan - kiristyvissä päästönormeissa. Mene ja tiedä.
Henk koht diggaan Guzzissa juuri nostalgistakin pelkistettyä moottoripyöräilyä. Niin teknisesti, esteettisesti, kuin ajofiiliksenkin puolesta.
Touring luokan valloitukseen ( California, Norge, Stelvio + uusi Sport (LeMans?) riittänee neljä mallia ja taajamaliikenteen "itsensä paljastelijoille  ;D " puolestaan tarjoavat eri V7 mallit ja Bellagio mainiot mahdollisuudet.
Jutussa luvattua uutta V12 Calia täällä tietysti koko gruppo odottaa leuka (ja rintapielet) märkänä  :P .
p.s. Tässä vielä perjantai kevennys:
Insinööriopiskelija käveli kampuksella, kun toinen insinööri ajoi paikalle kiiltävän uudella Moto Guzzilla.
"Mistä sait tuollaisen upean pyörän?"  kysyi ensimmäinen.
Toinen insinööri vastasi, että "Noo, olin eilen itsekseni kävelemässä, kun eräs kaunis nainen pysähtyi eteeni tällä pyörällä. Hän kaatoi pyörän maahan, riisui kaikki vaatteet päältään ja sanoi: "Saat ottaa mitä haluat".
Siihen toinen insinööri hihkaisi myötätuntoisesti "Hyvä valinta! Vaatteet tuskin olisivat edes sopineet".