Gruppo MOTO GUZZI Finlandia Foorum

Yleinen keskustelu => Tekniikkapalsta => Aiheen aloitti: TK - Elokuu 30, 2010, 21:19:52 ip

Otsikko: Hankautumaa peräpäässä.
Kirjoitti: TK - Elokuu 30, 2010, 21:19:52 ip
Guzzi on nyt kulkenut kanssani 7000km ja eteen tuli ensimmäinen takarenkaan vaihto. Vanteen irrotettuani huomasin perämötikässä syviä hankaus jälkiä, muutama kuva: http://www.saunalahti.fi/~kannit/Guzzi/Guzzi.html (http://www.saunalahti.fi/~kannit/Guzzi/Guzzi.html)  Pari nuolen osoittamista pikku ruuveista oli tosi löysällä, mutta kannat eivät näyttäneet osuneen mihinkään.
Kysymys kuuluu: Mikä on/ollut vialla? Laakerit tuntu ihan asiallisilta, enkä ole ajossa huomannut mitään.. 
Otsikko: Vs: Hankautumaa peräpäässä.
Kirjoitti: Kari Sairanen - Elokuu 30, 2010, 22:46:33 ip
Hoi

Oletko varma että hankaumat ovat tulleet viimeisten tuhansien aikana? Jos kokoonpanon jälkeen ei kuulu hankausääniä, niin olisikohan jäljet tulleet joskus aikaisemmin ja vika korjattu samoin?? 
Otsikko: Vs: Hankautumaa peräpäässä.
Kirjoitti: TK - Elokuu 31, 2010, 18:12:54 ip
Hyvin mahdollista, en oo missään vaiheessa kuullu mitään hälyttävää ja luulis että noin rajun hankaamisen ois huomannu jo pyörää työntäessäkin.
Onkohan tämmönen yleistäkin? Laakerivaurio tai vanteessa noilla pikku ruuveilla kiinni olevan pelllin irti/vinossa oleminenhan jälkiä voi aiheuttaa. Alkuun heräsi kysymy, kaikella kunnioituksella Guzzien laatua kohtaan, voisko olla jonkinlainen valmistusvirhe tai epätarkkuus...
Otsikko: Vs: Hankautumaa peräpäässä.
Kirjoitti: TK - Elokuu 09, 2011, 23:01:08 ip
Palataampas tähän muinaiseen aiheeseen näin lievän vitutuksen vallitessa..

Tein just ns. isoa huoltoa sporttiin jonka yhteydessä vaihdoin eturenkaan ja käytin samalla takarenkaan uudestaan tasapainoituksessa. Aina kun vanteet on ollu irti oon kokeillu pyöränlaakereita ja takalaakerit tuntu edelleenkin ihan normaaleilta, ainakin merkistä päätellen ne on joskus vaihdettukin. Kun olin laittanut takapyörän paikoilleen lorautin samalla perään uudet öljyt, tarkistus proppu kiristäessäni huomasin perän heiluvan oudosti vaikka akselikin oli jo kiristetty. Käynnistin mopon takarengas ilmassa ja peränkotelo heiluu vetopäällä monta milliä. Jotkut laakerithan sieltä on selkeesti hajonnu, mutta onko tää nyt hirvee katastrofi? Itte en tod.näkösesti rupee perää purkamaan kun ei oo kokemusta hammaskosketuksista yms. säädöistä mutta kuka tämmösen korjais? Piikkiössä varmasti onnistuu, mutta minkähänlaisiin euromääriin mun pitäis ruveta varautumaan?
Ei tolla varmaan hirveesti kannata enää ajella, sinäänsä hienoon aikaan tuli tääkin vika ilmi kun just on loma alkanu ja meinasin käydä viikonloppuna mm. Lieksassa.. 
Otsikko: Vs: Hankautumaa peräpäässä.
Kirjoitti: motomatti - Elokuu 10, 2011, 00:05:32 ap
Kovasti on normivika kyseessä. On tainnut taka-akselilla oleva neulalaakeri jäädä ilman säännöllistä voitelua. Silloin kun takapyörä on irti kannattaa V10 ja V11 -malleissa löysätä perän kiinnityksiä sen verran että ottaa tuon laakerin sieltä perän keskeltä irti. Lähtee takaa katsoen oikealle. Väittäisin että molemmilla kysyjillä on tuo vika, ainakin ollut. Perä on laakeroitu tällä laakerilla taka-akselille. Itse jouduin sen V10:ssä uusimaan. Sen jälkeen ei ole tarvinnut kun olen huolehtinut voitelusta.

Vaihto ei ole vaikea. Heti tilaamaan osat MotoItaliasta. Osia odotellessa perä irti (kardaani katkeaa vetämällä). Päistä ei tarvitse irrottaa kunhan asentaessa katsoo että nivelet ovat ehdottomasti samassa asennossa kuin irrotettaessa. Laakeripesän ja ympäristön puhdistus sekä laakerin ulkokoolin irrotus. Yleensä kannattaa vaihtaa myös ulkokooli. Hommaan ei mene kovin kauaa ja erikoistyökaluja ei juuri tarvita. Ehkä laakerin ulosvedin tai liukuvasara.

Ajaa ei kannata jos perä heiluu. Menee rikki paljon kalliimpia osia.

mm
Otsikko: Vs: Hankautumaa peräpäässä.
Kirjoitti: TK - Elokuu 10, 2011, 02:16:07 ap
Sehän tässä vähän vit.. harmittaa kun vika on varmaankin ollu jo kun laitoin ton edellisen kyselyn, jotenkin vaan oon ilmeisesti ollu liikaa tekemisissä ketjuvetoisten kanssa kun ei silloinkaan tullu mieleenkään mikään muu kuin pyöränlaakerit. Toivottavasti mikään Matin tarkoittama paljon kalliimpi osa ei oo vielä levinnyt..

Räjäytyskuvia kattelin just, ja en oikeen hahmota mikä laakeri on kyseessä? Soitan joka tapauksessa huomenna piikkiöön, mutta pystyisitkö Matti vääntämään oikeen rautalangasta? Pitääkö purkaa perä vanteenpuolelta? Siellä näkyy olevan ilmeiseti joku kuulalaakeri ja rattaan toisella puolella ehkä neulalaakeri?
Purkamallahan nää varmasti selviäis, mutta haluisin saada tilattua kaikki tarvittavat osat kerralla ettei mee ihan koko loppukausi ohitte..
Otsikko: Vs: Hankautumaa peräpäässä.
Kirjoitti: motomatti - Elokuu 10, 2011, 09:20:20 ap
Lähdetään pyörän takaa katsoen oikealta kun laitos on nipussa. Oikealla on takahaarukka jonka läpi menee hienokierteinen pultti jolla taka-akseli lukitaan paikalleen. Haarukasta seuraavana on lyhyt holkki (35)  joka on taka-akselin ympärillä ja heti sen vasemmalla puolella on laakerointi ympäröimässä taka-akselia (2 ja 2A). Tämä laakerointi puretaan. Periaatteessa takapyörää ei tarvitsisi irrottaa mutta sen pois otto helpottaa hommaa ja perävaihde on nostettavissa pöydälle puhdistuksen ja osan vaihdon ajaksi huomioiden edellisen viestini ehdottomuuden kardaanin kokokoonpanon suhteen.

Kokoonpanossa tarvitaan vaseliiniä. Laakeri saa voitelua vain jos käyttäjänsä niin tahtoo.
Perävaihteen vasemmalta puolelta ei tarvitse irrottaa kuin em takapyörä. Toki kannattaa spoorit puhdistaa ja voidella sekä katsoa että sysäyksenvaimentimen kitkavaimentimen pultit ovat kireällä siellä takanavan puolella.

Liitteenä osakuva perävaihteesta johon numerot viittaavat.

mm
Otsikko: Vs: Hankautumaa peräpäässä.
Kirjoitti: Pampi - Elokuu 10, 2011, 14:29:53 ip
Onko vanhoissa Guzzeissa sama juttu, esim T 3 ?
Otsikko: Vs: Hankautumaa peräpäässä.
Kirjoitti: TK - Elokuu 10, 2011, 17:26:57 ip
Kiitoksia Matille taas kerran. Just irrotin perämötikän ja kyllähän sieltä neulalaakeri löyty, tosin ei mulla mitään erillistä ulkokoolia ollu, vaan ihan semmonen peltisellä ulkokehällä oleva laakeri mitä esim. takahaarukoista oon löytäny ennenkin. Palasiksihan sekin tietysti meni eikä uloin kuori tunnu irtoovan millään, täytyy varmaan vetästä siihen pieni ura ja halkaista sekin.

Perjantaiks pitäis tulla piikkiöstä uusia palikoita postiin, teoriassa voisi vielä ehtiä Lieksaankin jos ei tuu enää lisää ylläreitä..
Otsikko: Vs: Hankautumaa peräpäässä.
Kirjoitti: motomatti - Elokuu 10, 2011, 21:49:17 ip
Ei tarvitse kyseistä osaa (laakeria) etsiä muista malleista kuin niistä joissa on avoin kardaani. Tämä takahaarukka/vetoratkaisu on vain malleissa V10 ja V11. Toimintaperiaate on eri kuin perinteisessä takahaarukassa. Jousitus ja vetojärjestelmä on eriytetty toisistaan ja saatu pyörä vakaammaksi erityisesti kaarreajossa. Ratkaisun nimi on parallellogrammo eli suuntaistuenta suomeksi. Vastaa BMW:n paraleveriä tai uudempien Guzzien C.A.R.C. -järjestelmää.

mm
Otsikko: Vs: Hankautumaa peräpäässä.
Kirjoitti: motomatti - Elokuu 10, 2011, 22:19:18 ip
TK:lle vielä onnittelut siitä että laakeri tulee palasina pois ja ulkokooli on tiukassa peräreiässä. Useimmiten laakeri on jumiutunut ja alkaa pyörimään alumiinia vasten ja laakeripesä väljistyy jolloin joutuu koneistushommiin ja hommaamaan paksummalla ulkokoolilla olevan laakerin. Nyt varmaan muistanet voidella tuonkin kohdan...

Ja sitten se kardaanin kokoonpano: nivelet ovat peilikuvat toisistaan ja ne laitetaan samaan asentoon siten että molemmissa nivelissä ristikot ovat samassa asennossa. Muutoin tulee uuden kardaanin hankinta eteen hyvin pian.
Nyt kun perä on irti on kardaani paremmin tavoitettavissa niin on helpompi painaa rasvaprässillä vaseliinia nipoista ristikoihin kuten pitää tehdä sateessa ajon ja pesun jälkeen, aina.

Näin olen toiminut ja sama kardaani on pelannut jo yli 100000 kilometriä. Homma on aluksi hieman hankala mutta kun oikean lainen rasvaprässin suutin löytyy ja homman oppii niin ei siinä monta minuuttia mene. Nipat (3kpl) pyyhkii puhtaiksi ja rasvat sisään. Yksi vajaa puristus per nippa riittää. Katso ettei vaseliini puhallu ohi nipan. Ts prässin suuttimen ja nipan keskinäinen asento on tärkeä.

Kardaanin ominaisuuksista on muutakin huomioitavaa. Kannattaa seurata ettei avokardaani ala resonoida ajossa. Jos näin on niin siihenkin on lääke olemassa.

mm
Otsikko: Vs: Hankautumaa peräpäässä.
Kirjoitti: TK - Elokuu 11, 2011, 00:11:52 ap
Tiukassa oli joo, raapasin siihen lopulta paineilmavinguttimella uran ja vääntelin palasiksi. Pesä jäi onneks paria naarmua lukuunottamatta ehjäksi.
Sinäänsä outoa etten oo missään käyttöohjeissa tai manuaaleissa huomannu mitään mainintaa ton laakerin voitelemisesta, oisinhan mäkin voidellu jos oisin tienny moisen olemassaolosta.. Tästä vois ehkä oppia kattelemaan noita räjäytyskuvia ihan ajatuksella.
Mitenkäs muuten perän takaisin asennuksessa, onko jotain haittaa jos tunkee reilusti vaseliinia joka väliin? Perässähän on aika paljon tyhjää akselin ympärillä ja mulla näky monissa rautaosissa pientä ruosteenalkua. Vetorattaisiin ainakin varmaan voi laittaa rasvaa reilusti?

Kardaanin jätin roikkumaan perämurikkaan ja etupäästä merkkasin nippusiteellä uran joka oli rasvanipan kohdalla, saan siis tod.näkösesti kardaanin samaan asentoon missä se olikin. Mitenkäs muuten toi ajossa resonointi oirehtii?
Rasvailua oon harrastellu vähintään 2000km välein ja muutenkin yleensä pesun jälkeen, mulla on aika sopiva prässi jolla kaikkiin kolmeen nippaan saa suht helposti rasvaa kun vaan nostaa takapään ilmaan.
Kardaanista meinasinkin kysyä semmosta kun huomasin huolto-ohjelmassa että tehtaan mielestä pitäis nivelet vaihtaa 20000km välein, mutta edellisestä kirjoituksestasi päätellen et oo tätä ohjetta kovin tarkkaan noudattanu. Mullakin tuntu ristikot ihan asiallisilta eikä niiden vaihtamiseen varmaan oo mitään oikeeta syytä.
Otsikko: Vs: Hankautumaa peräpäässä.
Kirjoitti: motomatti - Elokuu 11, 2011, 21:15:37 ip
Sinne kannata mitenkään suuria määriä vaseliinia tunkea. Kohta se on kumminkin vanteella. Sitkostettu vaseliini toimii hyvin. Sillä voi "maalata" ruosteelle arat pinnat. Renkaanvaihdon yhteydessä on hyvä pestä mainitsemasi "rattaat" eli vetospoorit hyvin ja laittaa uudet voiteet.

Kyseinen laakeri on todellakin manuaaleista unohtunut. Ilmeisesti siksi koska muutos vakioperään on niin pieni että asia on ollut vähäpätöinen...

Kyllä sen resonaation sitten jalkatapeissa huomaa. Esiintyy yli satasen vauhdeissa.

Se 20000 km vaihtoväli on tarkoitettu kilpakäyttöön. Siviilissä 40000 km.
Nämä arvot on annettu sillä perusteella että rasvausta ei suoriteta lainkaan.

PS. Ajelin tänään, suljetulla alueella, Centaurolla ja tein muutaman power wheelien ja vein pyörän takaisin talliin. Ei vieläkään asento sovi huonolle selälleni.

mm



Otsikko: Vs: Hankautumaa peräpäässä.
Kirjoitti: Camn - Elokuu 14, 2011, 21:55:15 ip
Sarjassamme "motomatin neuvoista vaari": koin rasvata omalla kohdalla (V11) kyseisen laakerin tänään. Sisäkoolissa (31) ruosteisia "neulanjälkiä", muuten vielä rasvaa laakerissa. Vesi on siis jo päässyt vaikuttamaan. Nythän mä vasta hokasin, että eihän siellä mikään pyöri - perän koppa on sillä vaan "kiinni" toisesta laidastaan taka-akselissa siten että koko kapistus voi "elää" tarvittavan määrän. Tämä siis lienee syy miksi huolto-ohjeissa ei ole mainintaa - melko "kiinteä" laakeri?

Tätä en tässä yhteydessä ymmärtänyt:
Lainaus
Useimmiten laakeri on jumiutunut ja alkaa pyörimään alumiinia vasten ja laakeripesä väljistyy

Tämä puheena oleva laakerihan ei pyöri?

Varaosakirjan mukaan sisäpuolella on myös neulalaakeri (12) - tämän on jo sitten pyörittävä -eikös se ole siellä perän öljykylvyssä hyvin voideltuna ja suojassa aina.  Ei kuulu "tarkkailtaviin"?

Otsikko: Vs: Hankautumaa peräpäässä.
Kirjoitti: motomatti - Elokuu 15, 2011, 10:10:45 ap
Tarkasti ottaen ei pyörikään jos pyörimisellä tarkoitetaan täyden kehän kiertämistä edes kerran. Liike on lyhyt mutta tarpeellinen. Tuossa mielessä kiertävä laakeri kestäisi paremmin. Uskoisin että tuossa paikassa toimisi oikein hyvin jämäkkä pronssipuslakin.

Laakerin liikettä lähinnä kuvaava sana on nytkyttäminen. (Olen nyt savossa ja saanut vaikutteita.)
Joka tapauksessa kun laakeri ruostuu jumiin niin jostain sen on pakko liikkua. Silloin liike alkaa todennäköisesti ulkokehältä ja sinnekin muodostuu ruostetta ja pääsee muuta likaa jolloin laakeripesä väljistyy ja ollaankin pari astetta vakavamman vaurion ääressä.

Juu, ne muut neula-, kuula- ja kartiorullalaakerit pyörivät ja ovat jatkuvassa öljykylvyssä. Takapyörän laakerit taasen ovat kestovoideltuja suojattuja kuulalaakereita joita onneksi on liki joka koneliikkeessä hyllytavarana.

Näissä uudemmissa yksiaisaisissa C.A.R.C. -zydeemeissä ei ole ollenkaan pyöränlaakereita vaan perän laakerit kantavat myös tämän kuorman. Kehotankin kaikkia aina silloin tällöin nostamaan pyöränsä tuelle ja heiluttelemaan takapyörää sivusuunnassa havaitakseen oireen perän laakerien kuluneisuudesta. Mikäli perä "klonksaa" sivusuunnassa kannattanee lähestyä huoltohenkilöstöä niin välttää huomattavasti kalliimman remontin. Kyse on kuitenkin aivan normaalista kulumisesta ja ilmenee ennemmin tai myöhemmin. Toistaiseksi tiedetään vasta yhdestä tapauksesta.

Itse asiassa ohje käy kaikkiin muihin pyöriin todetaksemme pyöränlaakerien kunnon. Laakerit sinne maksavat vain muutaman kympin ja asennus onnistuu pajassa kuin pajassa. Vai mitä, TimoEV?

mm
Otsikko: Vs: Hankautumaa peräpäässä.
Kirjoitti: Camn - Elokuu 15, 2011, 10:28:51 ap
Lainaus
...pyöränsä tuelle ja heiluttelemaan takapyörää sivusuunnassa havaitakseen oireen perän laakerien kuluneisuudesta.

Tarkennuspyyntö: eikös se ole niin V10 ja 11 kohdalla, että jos tuossa tilassa ottaa takapyörästä kiinni ja heiluttaa sivuttain - tarkastetaan ne suojatut pyöränlaakerit.  Jos ottaa perän laipasta kiinni (välys pyörivään takapyörään nähden) ja koettaa pelkästään laippaa heiluttaa - tarkastetaan tämä puheena ollut perän sivulaipan neulalaakeri?

Entäpä kardaanin aiheuttama päittäispaine perään?  Sehän estää tavallaan neulalaakerin välyksen huomaamista.
Otsikko: Vs: Hankautumaa peräpäässä.
Kirjoitti: motomatti - Elokuu 15, 2011, 11:11:47 ap
Olet oikeassa tuossa tarkistusjärjestyksessä. Alkaa olla noita malleja sen verran paljon että jokaisen tarkka tarkastusselvitys on jo hieman työläs juttu. Onneksi kaikki räjäytyskuvat ja korjaamokäsikirjat ovat ilmaiseksi saatavilla täältä www:stä. Sekoitetaan vielä että on myös malleja joissa takapyörän laakerointi on säädettävillä kartiorullalaakereilla toteutettu. Tarkoittaa että kyseinen versio on tarkoitettu sivuvaunukäyttöön.

Tuon kardaanin jousen aiheuttama paine kääntää perän etupäätä kohti pyörän keskiötä ja siksi kulumajäljet tulevat sinne minne tulevat. Vanhemmissa V10:ssä oli aivan avoin kardaanin rakenne tuon jousen osalta, V11 -malleissa on jonkinlainen putkimainen kotelo tuota jousta sekä spooria suojaamassa. Sivulla yksi on kuva avoimemmasta rakenteesta jota myöhemmätkin ratkaisut noudattavat.  Jousen voima ei haittaa välyksen testausta mutta takapyörän pois otto helpottaa. Laittaa vain akselin takaisin paikoilleen ja ottaa kiinni perävaihteesta ja heiluttelee. Jos ei merkittävämpää välystä tunnu on homma kunnossa. Joka tapauksessa tällöin on mahdollisuus puhdistaa neulalaakeri sekä voidella se.

Liitteenä kuva jossa kardaani on kuvattu yhdeksi kokonaisuudeksi eli varaosaksi. Siksi siitä e ole myöskään räjäytyskuvaa mutta laakerikaupasta saa noita ristikoita varaosiksi. Eivät vain ole välttämättä varustettu rasvanipoilla.

Jos on sellainen V11 kardaanimalli jossa ei ole nipan nippaa on se tarkoitettu vaihdettavaksi huolto-ohjelman mukaisesti. Nipallista voi huoltaa ja se kestää siten huomattavasti pidempään.

mm

mm

Otsikko: Vs: Hankautumaa peräpäässä.
Kirjoitti: TimoEv - Elokuu 15, 2011, 12:31:46 ip
Asiaan liittymätön lisäkymys...
Calin kardaaniputken etupäässä on haitarikumi. Onko syytä eli tarpeellista avata kumi ja voidella tms. kardaanin nivel?
Ilmeisesti nippoja ei ole, joten vaseliinia ei saa mitenkään varsinaiseen laakeriin?

Nimim. tätäkään tiedä...
Otsikko: Vs: Hankautumaa peräpäässä.
Kirjoitti: Bhill - Elokuu 15, 2011, 16:20:43 ip
Mikä olisi paras vaseliini V11 kardaanin voiteluun ja kuinka usein se pitäisi voidella? Tiedän, että rasvausväli riippuu ajo-olosuhteista, mutta olisko mitään nyrkkisääntöä?
Otsikko: Vs: Hankautumaa peräpäässä.
Kirjoitti: motomatti - Elokuu 15, 2011, 19:20:56 ip
TimoEVeelle tiedoksi että sille varsin kalliille tuplaristikkonivelelle et oikein voi kauheita tehdä. Ulkoa päin sitä tuskin kannattaa voidella. Tästä asiasta on kyllä kaksi koulukuntaa...
Ristikon laakerit voidellaan vaseliinilla niin öljy ei ehkä ole oikea aine ja vaseliinia niihin ei purkamatta niveltä osiksi saa.

Kuten olen jo aiemmin kertonut voi nivelet purkaa, puhdistaa ja voidella. Ristikoiden irrotukseen ja kokoonpanoon tarvitaan hieman työvälineitä ja lehmän hermoja. Ainakin ekalla kerralla. Normaalia on että pari neulaakin hukkuu tai ainakin luulee hukanneensa. Itse ristikot ovat standardituote.

Päästele sillä nyt ainakin ekat 50000 kilometriä ja palataan asiaan sitten. Kardaanin kannatinlaakerikin vaihdetaan samalla. Sen kardaanin takapään spooriholkin puhtauteen ja voiteluun on hyvä suunnata tarmonsa vuoden, parin välein.


Ja Bhillille tiedoksi:
Lieneekö tuolla vaseliinilla niin tarkkaa. Kunhan on. Ohjekirja sanoo että ei molybdeenivaseliiniä. Tosin sitä en aikoinaan tiennyt ja ekat satatuhatta kilometriä voitelin sillä. Katsele mitä tavaraa rekka- ja maansiirtokonemiehet tunkevat Scania-Vabisten ja Hullujussien avokardaaneihin. Vai millä ne nykyään ajavat...

Kuvassa ketterä vaseliinisinko.

Otsikko: Ekat ajettu...
Kirjoitti: TimoEv - Elokuu 15, 2011, 19:44:42 ip
>>...ainakin ekat 50000 kilometriä..<<
Tuotaa...ekat 64´000 km on jo ajettu...  ;)
Booriholkin voitelin runsaalla vaseliinilla keväällä ja edelliskeväänä. Samoin voitelin vetohampaat perä-vanne -väliltä. Siinä on Luigi von Meccanigo säästänyt kokoonpanovaiheessa...

Sikäli mukavaa tuo Moto Guzzin voitelu, että se vaseliini ja muukin rasva työnnetään johonkin sisäosaa, eikä keskipakoiskettinkiin, josta se leviää vanteelle, kumille ja lahkeelle... ;D  :P

Jospa vaikka miettii KTM:ää...


Otsikko: Vs: Hankautumaa peräpäässä.
Kirjoitti: motomatti - Elokuu 15, 2011, 20:40:49 ip
Jos haluat halvennusta kartaaniristikkonivelhoitoon niin ota se ja koko takahaarukka föliin talvisaikana niin tsekataan ristikot ja kannatinlaakeri. Sillä aikaa voit hoitaa itseäsi tasokkaissa tamperelaisissa kylpylöissä kun minä hikoilen tallissa laakerineulojen parissa. Tai jotain muuta sellaista johon saat luvan puolisolta. Voi olla että joudut ottaan hänetkin mukaan...

mm
Otsikko: Vs: Hankautumaa peräpäässä.
Kirjoitti: Bhill - Elokuu 15, 2011, 20:44:18 ip
Sitä moly-vaseliinia minäkin sinne olen laittanut. Nyt mulla on rasvaprässeissä sekä moly- että tappirasvaa. Niistä kuitenkin laittaisin sitä molya, sillä tappirasva on kuten nimityksestä ilmenee niveltappien voiteluun ts. pienen edestakaisen kierron liukastamiseksi.
Otsikko: Vs: Hankautumaa peräpäässä.
Kirjoitti: motomatti - Elokuu 15, 2011, 20:47:43 ip
Tärkeintä on että laakereissa on jotain muuta kuin vettä ja hiekkaa...

mm
Otsikko: Vs: Hankautumaa peräpäässä.
Kirjoitti: Camn - Elokuu 15, 2011, 22:01:42 ip
Kurkkasin V11 Workshop Manualista ja siellä sanottiin että kardaanin rasvaus 20.000 km tai 2 vuoden välein (jos vähemmän kilometrejä).  Ihmettelen tuota harvaa rasvausväliä? Jos päästää vaikka hiekkatiellä (tohtiiko sitä kun takaristikko on siinä avoimena tarjolla) ja hiekka ja rapa tuntuu leviävän asfaltillakin märällä kelillä tehokkaasti kaikkialle.

Edit: ettei olisi niin selvää millään muotoa:

Kuvittelin minäkin että MOS2 -rasva on parahultaista, kovasti paljon suositeltiin juuri näihin voimansiirron ristikoihin purkin kyljessä ja onnesta soikeana rasvasin sillä.

No nyt sitten manuaalissa lukeekin: "must not contain MOS2 additives". Tämän voi vielä kääntää "ei tarvitse sisältää MOS2 -lisäaineita. Mutta "Schmiermittel dürfen keine Zusatzstoffe mit MOS2 enthalten" on jo selvästi "ei saa sisältää MOS2 -lisäaineita". Luotettavin lienee alkukielinen "I lubrificanti non devono contenere additivi con MOS2." Google kääntää sen yksiselitteisesti "Voiteluaine ei saa sisältää lisäaineita MOS2".



Otsikko: Vs: Hankautumaa peräpäässä.
Kirjoitti: motomatti - Elokuu 15, 2011, 22:12:35 ip
Markkinajuttuja ja myyntimiesten hapatusta.
Kukapa sitä haluaisi ostaa kardaanipyörää jos sitä pitäisi rasvata kuten kettinkivetoista. Jotain rajaa!

Mitenkähän ne aikanaan sai tuon kettinkin markkinoille?
Ai niin, sitä ennen ne olikin hihnavetoisia...

Ensin oli lattahihna joka toimitti momentinmuuntimen ja kytkimen tehtäviä ja ymmärsi luistaa ylämäessä ettei kone sammunut. Sitten tuli versio 1.2 joka olikin jo pitkälle kehittynyt kiilahihna josta kuva liitteenä.

mm
Otsikko: Vs: Hankautumaa peräpäässä.
Kirjoitti: Urpo ja Turpo - Elokuu 16, 2011, 13:24:27 ip
Urponkin V11:n perän neulalaakeri on kuiva ja ruosteessa. Onneksi ulkokehä on tukevasti paikallaan.
Ei ole mitään välineitä tuon vaihtamiseen, joten täytyy pistää Make hommiin. Ehkä jatkossa voisi renkaanvaihdon
yhteydessä tuonnekin hieraista vähän rasvaa.

Otsikko: Vs: Hankautumaa peräpäässä.
Kirjoitti: motomatti - Elokuu 16, 2011, 14:56:08 ip
Oikein. Ja laita Turpo muistuttamaan tasaisin väliajoin.

mm
Otsikko: Vs: Hankautumaa peräpäässä.
Kirjoitti: Olli - Elokuu 16, 2011, 20:32:35 ip
...
No nyt sitten manuaalissa lukeekin: "must not contain MOS2 additives". Tämän voi vielä kääntää "ei tarvitse sisältää MOS2 -lisäaineita....
Minulla on kyllä mielikuva, että "must" on englanninkielessä aina pakottava, oli se sitten myönteisessä tai kielteisessä merkityksessä. Eli must = pitää, ja must not = ei saa.
"Ei tarvitse sisältää" olisi englanniksi "does not have to contain..."

  .

PS: Joo, http://www.suomienglantisanakirja.fi/must_not (http://www.suomienglantisanakirja.fi/must_not)
"used to indicate that something is forbidden."

http://materiaalit.internetix.fi/fi/kielet/englanti11/e4_lesson6.htm (http://materiaalit.internetix.fi/fi/kielet/englanti11/e4_lesson6.htm)
"... must not  tarkoittaa aina ei saa,
ei tarvitse  ilmaistaan rakenteella don't have to
..."
Otsikko: Vs: Hankautumaa peräpäässä.
Kirjoitti: Summu - Elokuu 16, 2011, 22:57:25 ip

No nyt sitten manuaalissa lukeekin: "must not contain MOS2 additives". Tämän voi vielä kääntää "ei tarvitse sisältää MOS2 -lisäaineita. Mutta "Schmiermittel dürfen keine Zusatzstoffe mit MOS2 enthalten" on jo selvästi "ei saa sisältää MOS2 -lisäaineita". Luotettavin lienee alkukielinen "I lubrificanti non devono contenere additivi con MOS2." Google kääntää sen yksiselitteisesti "Voiteluaine ei saa sisältää lisäaineita MOS2".


Tuo johtuu varmasti siitä, että sulfideilla on tapana hapettua ja muodostaa veden kanssa rikkihappoa. Se taas aiheuttaa korroosiota sellaisiin metalliosiin, joita ei ole suunniteltu kestämään happoja. Suljetussa tilassa, kuten perässä hapettuminen on vähäisempää ja vettähän perässä ei ole hyvä säilyttää.
Otsikko: Vs: Hankautumaa peräpäässä.
Kirjoitti: Camn - Elokuu 16, 2011, 23:31:32 ip
Annoin tänään kertoa itselleni että MOS2 - rasva lentäisi pois herkemmin vinhaan pyörivästä nivelestä.  Toki voihan sitä viuhtoa vaikka kangassuikaleilla läpi vetäen ylimääräisiä rasvoja pois ristikosta. Eikö siis vesivaseliini olisi sopivaa (sellainen kohtuuviskositeetti, ei isoisän Wikström/Olympia -keskimoottorin potkuriakselin läpiviennissä käytettyä kittiä), sehän on tehty kestämään veden vaikutusta ja sitähän, herra paratkoon, juuri avokardaani saa märällä kelillä tuta.
Otsikko: Vs: Hankautumaa peräpäässä.
Kirjoitti: TK - Heinäkuu 23, 2012, 21:14:20 ip
Aika tarkkaan vuosi menny ja kaikista pikku ongelmista johtuen ajettua on tullu peräti 1500km tässä mainitun neulalaakerin vaihdon jälkeen. Keskiviikkona olis tarkotus lähteä vuosittaiselle Lieksan reissulle ja huomasimpa taas ilokseni perän heiluvan! Pyöränlaakerit tuntu olevan kunnossa eikä vanteesta heiluttamalla välyksiä tuntunu. Perämurikan levyn ulkoreunoista painelemalla heiluu aika reilusti joka suuntaan ja kardaanin takapää liikkuu varmaan sentin sivusuuntaan heiluttamalla.
Neulalaakeri näyttää ja tuntuu ihan ehjältä niin kuin ajomäärän mukaan voi olettaakin.
Mitähän tässä nyt olis tehtävissä? Mä en jotenkin oikeen tajuu koko rakennetta. Mikä perämurikan vasenta puolta oikeen pitää paikallaan?

Pakko kai se on taas lainata faijalta tai pikkubroidilta Honda. Tietysti tääkin tuli just kun olin ajatellu sunnuntaina takas tullessa poiketa Vehoniemessä, onneks sentään Bella Italiassa tuli jo käytyä..