Gruppo MOTO GUZZI Finlandia Foorum
Yleinen keskustelu => Tekniikkapalsta => Aiheen aloitti: - Maaliskuu 20, 2006, 15:19:08 ip
-
Hei kaikki arvon kanssa motoristit.
Tietäisikö joku mistä löytyy Motoguzzien värikoodit? Meidän -83 V65 alkaa olla väreiltään jo aika valmis, varsinkin kun on joskus aikaisemmin jo maalattu hieman epämääräisesti, alkaa maali repsottamaan muoviosien reunoista. joten jos jollain olisi tiedossa värikoodeja niin olisi tarpeen.
Niin ja jos jollain olisi hyviä vinkkejä millä maali kannattaisi poistaa lohkosta niin vinkkejä tänne. On joku aikanaan suihkinut todella tökeröllä jäljellä lohkoa ja kardaanin kotelon valkoiseksi!! :X
-
Hoi
Värikoodeista ei oo tietoo, mutta maalinpoistoon on ainakin yksi helppo tapa ja sen NITRO-nimisen maalinpoistoaineen käyttö, löytynee muitakin merkkejä. NITRO:a myy ainakin K-rautakaupat.
Ko. aine on myös erinomainen kaasuttimien ulkopuoliseen puhdistamiseen, aine poistaa tosi hyvin bensiinin haihtumisesta? syntyvät ruskeat laikut.
Jos kaasuttimet ja maalinpoistoa kaipaavat osat ovat kiinni koneessa, niin kannattaa suojata hyvin ne pinnat joista ei halua poistaa maalia!
-
Tervehdys Tuomo.
Lukeskelin tossa Mick Walkerin Moto Guzzi Twins Restoration kirjasta s191-192.
Se kehoitti kääntymään taitavan maalinsekoittajan puoleen ja muistamaan, että
pyörässä nyt oleva maali on jo haalistunut. Kertoi myös että esitteissä olevien
kuvien värit eivät myöskää ole ihkaoikeita. eli EI löytynyt mitään mainintaa
värikoodeista. t:JukkaS
-
Moi. Kyselin noita koodeja joskus Moto-Italiastakin, mutta olivat muistaaksen sitä mileltä että, ei niitä taida olla olemassakaan. Johtuikohan Mr. Walkkerinkin kehoitus tuosta?
-
Terve taas.
Löytyi tämmönen sivu.
http://www.cyclecolor.com/id27.htm
scrollaileppa sitä vähän.
Mielenkiintoista!
t:JukkaS
-
Vielä lisää värikoodeja.
http://moto-guzzi.motoeuropa.it/moto/guzzi/cataloghi.asp
Taitaa vaan -83 puuttua......?
-
Kiitoksia vastauksista. Mukava nähdä miltä pyörä on joskus näyttänyt. joku on tosiaan uhrannu aikaa ja vaivaa ton lohkon maalaamisessa. Ja nyt selvis myös että tankki on myös maalattu, ainakin osittain. No enivei kiitoksia vaan, hyvä tietää että mitä ensi talvena tulee tekemään tai ainakin mikä on tavoite.