Gruppo MOTO GUZZI Finlandia Foorum
Yleinen keskustelu => Asiaa ja asian vierestä => Aiheen aloitti: pate - Maaliskuu 29, 2010, 13:59:19 ip
-
Tässä taannoin kun posti toi vakuutusyhtiöltä laskun,ihmettelin pyörän tiedoissa olevaa
tehoa, siis KW arvoja, elikkä hevosvoimia. Lukema oli 77 kw. Soitto yhtiöön ja ihmettelyä
moisesta. Selitin oikean arvon olevan 68,5 hv/ SAE 7000rpm. Eipä mittään, yhtiö saa kuulemma tietonsa AKE:a, eikä siellä muita arvoja kuulema ole tiedossa.
Tämähän ero voi jo olla vaikuttamassa näihin teho-paino-suhteeseen. Lupasivat kuitenkin ottaa asiasta selvää ja ilmoittaa jos sillä on minun tapauksessani jotain,rahallista,vaikutusta.
Uusi lappu tuli postista aika pian ja vaikutushan olikin ämpärillinen ecuja!!
Kiittelin kuitenkin ylim. hevosista, vaan kun ei ainakaan vielä ole tehonlisäys tuntunut.
Toinen juttu poiki soiton yhtiöön kun arvelin osakaskon joutuneen hukkaan.
Eipä hätiä mitiä, ihmisääni ihmetteli:Herranen aika, pyörähän on yli 30v vanha, eihän siihen enään saa muuta kuin liikennevakuutuksen.
Että silleen, ollaanko tässä sittenkin liian vanhoja. Yhteisikä on n.89v.
Kehoitti kylläkin ajamaan varovasti.
-
Kaskon maksaminen on joskus mietityttänyt niin paljon että, sitä ei ole nyt yhdessäkään ajopelissä. Ovat nämäkin siksi iäkkäitä että, vuosimaksu+bonusmenetys+omavastuu=saa ostettuaa samanlaisen tilalle tai korjattua omatoimisesti. Jos vielä on tarvetta >:(.
-
Hoi
Olen olen ollut Pekan kanssa samoilla linjoilla vakuutusasioissa koko mp harrastukseni ajan, perusteet aivan samat.
-
Osakaskoa olen itse pitänyt siltä varalta, jos esim. talli, jossa pyörät ovat, kärähtää ja vaikka se talli on vakuutettu niin sen vakuutus ei korvaa rekisterissä olevaa ajoneuvoa joka tuhoutuu siinä samalla. Vanhempiin museopyöriin saa asiallisemman korvaussumman vakuuttamalla se tietyn arvoiseksi. Lopullisen arvon määrittää vakuutusyhtiö valokuvista tai katsomalla pyörän mutta on sinullakin sana sanottavana siinä prosessissa.
-
Peesailen Pekkaa ja Karia asiassa. Kaskovakuutus on ollut vain uusissa pyörissä mikäli ne on hankittu rahoituksella tai pyörä on ollut muussa kuin omassa käytössä.
Pari, kohtuullisen vakavaakin kolaria olen ajanut, ilman omaa syytä, kaskovakuutetulla pyörällä mutta yllättävästi kaskon perusteella ei ole korvattu kuin ajovarusteita muutaman satasen arvosta. Kaikki muut korvaukset ovat tulleet joko vastapuolen vakuutuksesta tai kun, viimeisin kolari hirven kanssa, tapahtui työmatkalla, korvattiin työnantajan vakuutuksesta.
En kiistä etteikö kaskovakuutus olisi tarpeellinen, varsinkin kokemattoman tai vähän ajavan, ajoneuvossa.
Suistumisonnettomuushan on edelleen yleisin tapaturmaan johtava onettomuustyyppi joka tehdään useimmiten aivan omin toimin.
Toinen syy meikäläisen kohdalla kaskottomuuteen ovat vakuutusehdot: Tyypillisesti pyöräni ovat niin pitkälti modifioituja että en edes saisi siltä osin vakuutusyhtiöltä riittävää korvausta, jos korvausta lainkaan.
Luotan edelleen omiin ajotaitoihini ja ennakoivaan ajotapaan: oletan että kaikki muut liikenteessä ovat idiootteja jotka voivat tehdä ihan mitä tahansa.
Viimeisin onnettomuuteni oli viime kesänä jolloin liikennenvaloissa pysähtyneenä ollessani autoilija ajoi takaapäin päälleni koska ei ollut huomannut minua ja pyörääni. Syytän itseäni koska en valvonut taustaani tarpeeksi tarkkaan. Tilaa olisi ollut väistämiseen kyllä.
Poliisi oli jossain määrin samaa mieltä ja sakotti liikenteen vaarantamisesta.
Ilmeisesti täälläkin ollaan menossa tähän suuntaan:
http://www.smoto.fi/index.php/uutiset/kerhotiedotteet/463-oikeuden-paeaetoeksellae-motoristeista-suojattomia-norjassa (http://www.smoto.fi/index.php/uutiset/kerhotiedotteet/463-oikeuden-paeaetoeksellae-motoristeista-suojattomia-norjassa)
mm
-
Mä oon osakaskoo pitäny pyörissäni lähinnä sen autopalvelu-osuuden takia kun vanhoilla värkeillä ajelee, ei koskaan tiedä mitä sattuu. Eli jos koneet hajoo johonkin mettäkumalle voi soittaa hinausauton hakeen pois, eikä maksa mitään, ei oo ees omavastuuta. Tässä pari vuotta sitte kun vaihdoin vakuutusyhtiöö niin sanovat Ihvissä että niillä se autopalveluvakuutus koskee vain 10v nuorempia värkkejä. Meinasin jo lähtee pois mutta tyttö sano että ootas vähä. Näpytteli konettaan vähän aikaa ja sano että pannaan täyskasko niin on autopalvelutkin voimassa. Hinta jäi kumminkin paljo halvemmaks täyskaskon kans mitä entisessä yhtiössä osakaskolla. Nyt on Guzzissa ja Mizissä täyskaskot ja aika kattavat semmoset. Ei oo ennen ollu missään värkissä täyskaskoo mutta oli pakko ottaa kun halvalla sai. On sillä autopalveluvakuutuksella joskus ollu käyttöökin takavuosina.
-
Joo, mut se autopalveluvakuutus ei oo voimassa ulkomailla, jos pyörä on yli 10 v. - on pitänyt yks pyörä vaihtaa, poropeukalo kun oon. ???
-
Autoliiton AL-turva on muistaakseni voimassa kaikille kulkupeleille, jopa museorekisteröidyille, aina ja kaikkialla, myös ulkomailla. Eikä maksa kohtuuttomasti. Sisältää mm. hinauspalvelun tai 2-pyöräisen osalta kuljetuspalvelun lähimmälle asianmukaiselle korjaamolle, ja runsaasti muita etuja aina tapauskohtaisesti. Ehtona on, että palvelupyyntö esitetään AL:n palvelunumeroon. Omatoimisuus siis tässä kohtaa ei kannata. Omakohtaistakin kokemusta on. Calin bensaletku irtosi tien päällä. Tankki lähes täysi eikä minkäänlaisia työkaluja mukana. Soitto AL:n palvelunumeroon ja alle 2:ssa tunnissa Cali oli jo asianmukaisessa huollossa ja matka jatkui :D
Mosa
-
Terve!
Kysyin tätä asiaa Norjasta asti välttääkseni "jonkun kuulleen erään kertovan, että yksi oli kuullut..."
No tässä on vastaus Norjasta:
lainaus alkaa
Hi Timo
SMOTO is quoting my story at www.mc-addict.com (http://www.mc-addict.com). Unfortunately, it's true. BUT - due to massive reactions from bikers the verdict seems to be appealed.
We'll know just after Easter holiday.
Mvh/Kind regards
Hans P. Strifeldt
www.mc-addict.com (http://www.mc-addict.com)
lainaus loppuu
Ei sen sitten tarvi olla iso vika, kun se on päässä...huoh!
-
.... Eipä mittään, yhtiö saa kuulemma tietonsa AKE:a, eikä siellä muita arvoja kuulema ole tiedossa.....
Joo. Samaisen aken mielestä viime keväänä -62 250cc pannoniassa oli toistasataa hevosvoimaa.... Myönsivät kyllä että ompas tainnut tulla pilkkuvirhe. Oikeat voimavarat kun on kymmenen(laiskan)kaakin luokkaa. Mukavasti muuten vaikutti vakuutusmaksuun.
Mitäs muuten autopalveluvakuutuksella tekee kutsissa. :P Eihän_ne_jätä_välille.
-
Kyllä mulla on Kasko vanhassakin ja syy on se että kun on 70 % bonuksia se on halpa ja koska pyörällä ajaessa ei pysty itse vaikuttamaan asioihin jotka autoa ajaessa on merkityksettömä, rengas kun menee tai kun on lähellä autoa vaikka juuri ohittamaan lähdössä ja tulee kissan raato tiellä vastaan tms. niin yleensä tulee pahaa jälkeä. Jos vaikka pyörän arvo on 3000 E niin on siinä taas kova kerääminen jos menee ihan muusiksi niin kun siinä helposti käy.
-
Hoi
Missä hintaluokassa nuo täyskaskot ja osakaskot ovat? Miten pyörän ika vaikuttaa hintaan ja saako yli 20 vuotta vanhaan pyörään kaskon?
-
<snip>
Mitäs muuten autopalveluvakuutuksella tekee kutsissa. :P Eihän_ne_jätä_välille.
Guzzihan se just jättikin - Cali III - kytkinvaijeri poikki Tanskassa. ???
Itse asiassa kävi sitten niin, että soitin sieltä vakuutusyhtiöön (Turva) ja kysyin hinauksesta ja sain vastaukseksi, että ei autopalveluvakuutus ole voimassa enää, pyörä yli 10 v, mutta sain kuitenkin SOS-palvelun numeron. Soitin SOSsiin ja sieltä kysyttiin, että mikä kieli (tässä vaiheessa englanniksi), vastasin että suomi - sieltä vastattiin, että hetkinen, teille soitetaan. Ja sitten sieltä soitettiin ja suomeksi - oikein ystävällinen naisihminen, sanoi että Falck tulee puolen tunnin sisällä, he etsivät korjauspaikan. No, minäpä soitin Piikkiöön, sieltä sanottiin, että maahantuojan huolto on Kööpenhaminassa noin 80 km päässä, että sinne vaan. Sitten soitti se SOS-tyttö ja sanoi, että he ovat olleet yhteydessä Tanskan Guzzi-klubiin (!!!) ja että heidän neuvoma huolto on muutaman kilometrin päässä. Falckin hinuri tuli, sen perään viriteltiin jonkinlainen ihme palkki, jonka PÄÄLLE Guzzi köytettiin ja vietiin korjaamoon - se olikin varsinainen Guzzi-ukko (paikka oli vissiin Slangerup) ja vaijeri vaihdettiin saman tien. Koko homma hoitui parissa tunnissa. Ja myös siellä SOSissa epäiltiin, että vakuutus ei ole voimassa, mutta jos niin olisi, lasku tulee perässä kotiin, niinkuin tulikin.
Niin että hyvää palvelua on SOS-palvelu. :)
-
Vakuutusyhtiöhän ei paikalle saavu jos pyörä tielle jättää. Vaan mites toimia jos tosiaan saiskin niin paljon aikaiseksi, ja vielä töistä vapaata, ja polkisi Jjänkhällä Jytisee tapahtumaan
ja kone panisikin klonk, klonk, klonk, keskellä ei mitään????? Onko olemassa valtakunnallista hinauspalvelun numeroa mihin soittaa, tai onko se autoliitto?
Sähköt on kadonnut kesken ajon saksan moottoritiellä, kytkinvaijeri katki itävallassa plus
parissa muussa maassa. Vaan omilla työkaluilla aina on matka jatkunut
Mutta jos joskus sattuu niin että pakko jonnekkin vaan soittaa, niin mikä olisi sellainen
paikka mistä apua voi saada ??
TV: Pate
-
Autoliiton kautta saa hinurin paikalle. Ainaski jäsenille maksuton tiedonvälitys. Turvalla on vakuutukseen liittyvä hinauspalvelunumero.
-
Kannattaa tuo Autoliiton systeemi tsekata, jos vaikka sopisi sullekin. Kun jäsenyyden lisäksi ottaa AL-turvan (60,-/v) on aika hyvin turvannut matkansa jatkumisen.
AL-turva toimii jopa kotipihalla (toisin kuin vakuutusten autopalvelut), eli jos kulkuväline reissuun lähdettäessä ei jostain syystä haluakaan liikkelle lähteä, voi AL:n kautta saada apua (esim. lisävirtaa, hinausapua jne.)Kerran olen itse systeemin toimivaksi todennut.
Lisäksi tuo turva on henkilö- ei ajoneuvokohtainen, eli riittää että olet kyytiläisenä ajoneuvossa joka pulaan joutuu.
Kaijus
-
If:n autopalvelulla on tällaiset numerot (viime ajokaudella) : 010191919 ma-pe 08-20 tai iltaisin ja viikonloppuisin 080013800. Tietenkin pitää olla kaskossa (osakaskossa) autopalvelusopimus.
-
Tässä yksi valtakunnallinen hinauspalvelu numero.
Falck
01002400
-
No niin. Nyt tuli soiteltua muutama puhelu, ja asiahan oli niin että kun se ikäraja siihen kaskoon on 15v, niin pyöräni sattui juuri niihin aikoihin olemaan pois rekisteristä.
Sitten kun ajaminen pääsi alkuun uudestaan muutaman vuoden paussin jälkeen, ei kaskoa tullutkaan enää mukaan. Nytpä sitten olenkin liittynyt AL:ään.
Sieltähän apua saa oikein työmiehen kera vaikka pihatielle jos kerran matka siihen tyssää.
Kuulostaa meikäläisen korviin mahtavalta, jonka on pitänyt itse aina kaikki hommat hoitaa satoi tai paistoi, yleensä satoi! Maksaahan se vuodessa yhden kaskon verran varmaankin.
Vaan ei hätiä mitiä, pyörä on käännetty tallinovia kohti ja kaikki kunnossa iltapäivä ajelua
varten. Koitetaan pysyykö uusi perälaukku vanhan vauhdissa mukana, ainaskin sähköjohdon varaan jää roikkuun jos irtoaa. Hienon näköinen lisäjarruvalo laukussa,
vaan kun en sitä itse näkäjään nääkkään. Parempi kai se niinpäin onkin.
Ajelemisiin Pate!!
-
AL-turva on hieno ja toimiva, on itelläkin siitä kokemuksia.MUTTA, yli 15 vuotiaalla ajoneuvolla ei turvaa ulkomailla, Suomessa ikäraja poistunut.Tarkistin just. Mulla on nyt harrastaja kasko, joka on täyskasko.Ajoneuvo pitää olla yli 15v.Anotaan vakuutuksesta.
-
Liityinpä tässä viikolla minäkin tuohon AL-turvaan. Enempi kyllä 2000 lukuisen auton takia kuin vanhojen pyörien... Silti pidän ne varavaijerit sun muut ensiapuvermeet pyörissä mukana, ei tarvi tuntitolkulla odotella apuja.
Hyvä systeemi kyllä tuo AL, ainakin näin periaatteessa, kun on henkilökohtainen eikä vaan yhteen kulkupeliin sidottu. Kiitos vinkistä.
Ja vielä kun maksoi 15e jäsenyyden laajentamisesta perhejäsenelle niin kattaa myös eukon shovelin!
Ulkomailla tuo nyt ei tosin ole voimassa mutta aina sitä jotain keksii kun on vaan pakko :-\
-
Täyskaskoa en kaluston iästä johtuen minäkään viitsinyt maksaa, parin vuoden kaskomaksulla saa jo käytetyn pyörän. Palo-, varkaus- ja HIRVIVAHINKOvakuutusta olen sen sijaan maksellut. Kahden hirvikolarin jälkeen voi todeta, että se on ollut hyvin sijoitettu raha.