Gruppo MOTO GUZZI Finlandia Foorum
Yleinen keskustelu => Tekniikkapalsta => Aiheen aloitti: I.H. - Helmikuu 09, 2006, 03:25:02 ap
-
Onko Guzzin V-2 voimalaite pitkittäin vai poikittain rungossa , ja millä perusteella ?
Erilaisia näkemyksiä on olemassa. :O
I.H.
-
Kampiakseli sen sanoo: pitkittäin.
Lähes kaikkiin muihin valmistajiin verraten poikittain. :D
Mun mielestä taas kone on oikein päin. Ota näistä sitten selvä. Mutta teknisesti siis kampiakselin mukaan katotaan.
-
Pitkittäin. Kampiakselin mukaan se tosiaan määritellään.
Vaihda sen V2:n paikalle vaikka V8 ilman että käännät sitä konetta, eli tyyliin BossHoss. Polvien edessä molemmilla puolilla on neljä sylinteriä pituussuuntaisessa rivissä. Eikö V8 ole silloin selkeästi pitkittäin. Tiputa sitten niitä sylintereitä pois, mutta älä taaskaan käännä konetta. V6 pitkittäin, V4 pitkittäin, V2 pitkittäin vai kääntyikö se poikittain?
Olli
PS: Siinä Moto Guzzin omassa V8:ssa kone oli muistaakseni poikittain.
-
Minusta alan lehditökin "sekoilee" tässä asiassa. Välillä puhutaan ristiin. Jotkut määrittelevät sen sylinterien asennosta. Eli sen mukaan Guzzin kone olisi poikittain. "Virallisempi" määritelmä taitaa olla kampiakselin mukaan, eli pitkittäin.
Kimmo
-
Niin , minunkin mielestäni Guzzin kone on pitkittäin siis kampiakselin mukaan.
Moto- Ykkönen lehdessä 1/2006 on juttu KTM 950 Supermoto koeajossa, jossa
kerrotaan ko supermoton moottorin olevan pitkittäin, vaikka kampiakseli on poi-
kittain. Tästä jutusta meikäläinenkin jutun siementä löysi.
I.H.
-
Olen aina sanonut, että Moto Guzzin moottori on oikeinpäin. Messuillakin kävin mukavaa "keskustelua" sellaisten miesten kanssa, joiden pyörässä veto on tehty puimakoneen remmillä...:prof:
Kyselin ihan vain piruuttani kuinka nopeasti tulpat vaihdetaan tai venat säädetään...Oli ihan pakko!!!Hihihihihihihi:vau::vau::vau::vau::vau::D:D:D:D:D:D:D:D:D:D
-
Sekä Amer.puimakoneen että Italialaisen maamoottorin omistavana huomauttaisin, että remmivetoisen tulpat vaihtuvat yhtä nopeasti kuin Guzzinkin. Venttiilien säätämiseen puimakone on yli puolivuosisataa käyttänyt hydraulisia nostimia joten ei siitäkään oikein keskustelua saa aikaan...
Muuten olen sitä mieltä, että Italialaisesta löytyy sentään SIELU, jota jenkkipoika ei pitemmistä perinteistään huolimatta ole aikaan saanut.
-
Tämäkin asia on jostain ihmeen syystä näitä elämää tärkeämpiä juttuja. Tai no, ainakin melkein. Korventaa pahasti, kun lukee muuten ihan asiallisen oloista juttua jostain Guzzista ja sitten toimittaja ryhtyy puhumaan Guzzin perinteisestä poikittais-twinistä :X :X. Pakanat pilkkaa pyhää asiaa!!
Kokeilkaapa muuten laittaa googgeliin vaikka haku "Guzzi transversal engine". Mulle tuli nyt kun kokeilin ensimmäisenä vastaan juttu todella eksoottisesta Centaurosta, jossa on " eight-valve transversal V-twin engine with single overhead cams". Kaikkea ne jätkät on rakentaneet, mutta liekö kukaan nähnyt.
-
Ei pitäisi vitsailla toisten merkkien omistajille Guzzin helposta huollosta - Nevadan ilmanputsarikysymys on edelleen vastausta vailla.
-
PS: pistäpä hakukoneeseen "Guzzi transverse engine", niin tulee noin 9910 osumaa - kaikki väärin, tietysti.
-
Nevadan ilmanputsari on ihan helppo vaihtaa! :cool:
Kun siihen ensin pääsee käsiksi...:(
-
Vierailija kirjoitti:
PS: pistäpä hakukoneeseen "Guzzi transverse engine", niin tulee noin 9910 osumaa - kaikki väärin, tietysti.
Ei välttämättä ihan kaikki. Vuonna 56 Guzzin kilpapyörässä V8 oli poikittain, kuten tästä nähdään (http://www.webbikeworld.com/Moto-Guzzi-motorcycles/guzziv8.htm). Haulla "Guzzi transverse engine V8" saadaan 451 osumaa.
-
Totta, tuota en ottanut huomioon.
Pakko myöntää, että en tarkistanut kaikkia 9910 osumaa.
-
Eihän tuossa väliä onkos ne sylinteri pitkittäin tai poikittain kunhan ovat enemmän kun yksi. Pääsee toisella kotiin jos toinen pimenee. On puimakone ja pari maamoottoria.
Ennen vanhaa kun ajelin saaristopyörillä(brittipyörillä) jossa vaan yksi sylinteri tuli kyllä käveltyä jos se ainut sylinteri lakkas toimimasta. Viimeistään silloin tuli koettua ettei mp-kengät/saappaat ovat tehty kävelyä varten.
Se että pyörässä pitää olla kolme sylinteriä tai enemmän menee jo mielestäni ylivarovaisuuteen. Kun istuis pelastusveneessä pelastumispuku ja pelastusliivit päällä Silja-Linen risteilymatkalla.