Gruppo MOTO GUZZI Finlandia Foorum

Yleinen keskustelu => Tekniikkapalsta => Aiheen aloitti: hannujussi - Toukokuu 04, 2009, 11:05:38 ap

Otsikko: Calin kytkin
Kirjoitti: hannujussi - Toukokuu 04, 2009, 11:05:38 ap
Heissan
Istutin viime kesänä Calin kylkeen sivuvaunun ja nyt kun aloiteltiin uutta ajokautta vapun aikoihin niin huomasin, että kytkin tuppaa luistamaan. Onko millainen urakka edessä, selvitäänkö säädöllä vai onko avattava koko paketti? Onko kytkinkahvan välys ennen kiinniottoa millainen, nyt tuntuu olevan sellainen ettei välystä juuri ollenkaan. Mistäpä löytyy lähin apu Jyväskylän lähimaastosta jos tarvitaan isompia toimenpiteitä, Jämsän huoltoporukka ei hirveän paljoa ymmärrä Guzzin päälle.
Otsikko: Vs: Calin kytkin
Kirjoitti: kvlm - Toukokuu 04, 2009, 11:34:56 ap
kokeile ensin säätää kahvaan välystä, vivun päästä mitattuna pari senttiä. -ilman välystä kuluttaa kytkimen lisäksi myös painelaakerin.

  -KG-
Otsikko: Vs: Calin kytkin
Kirjoitti: themetus - Toukokuu 04, 2009, 12:47:03 ip
Ainakin Jämsässä, Huoltokaksikko, p.  014 - 718 005 on ihan virallinen Guzzin huolto paikka, moto italian sivuilta katsottuna. Eikös tuolla tiedä Guzzeista?
Otsikko: Vs: Calin kytkin
Kirjoitti: poku - Toukokuu 09, 2009, 01:03:30 ap
Kytkimen säätöhän on siellä laatikon takana, kannattaa katsoa ettei se kanna. Eli mihin vaijeri loppuu.  8)