Gruppo MOTO GUZZI Finlandia Foorum

Yleinen keskustelu => Tekniikkapalsta => Aiheen aloitti: TunturiTT - Tammikuu 17, 2008, 08:00:07 ap

Otsikko: Mikä selittää hinta eron?
Kirjoitti: TunturiTT - Tammikuu 17, 2008, 08:00:07 ap
Mikä "tavallisessa" Californiassa ja California EV:ssä on erona, joka selittää markkinahinnan erotuksen? EV:t ovat Saksan maalla parikin tonnia kalliimpia, verrattuna Specialeihin, Titaniumeihin, Aluminiunmeihin ja mitä näitä nyt on. Itse en ole löytänyt kirjallisuudesta ja bittimaailmasta muuta eroa, kuin vanteet ja jalkatapit/astinlaudat. Muut erot ovat lähinnä pintakäsittelyssä tai hyvin pienissä (lue mitättömissä) yksityiskohdissa.

Mikä niissä siis maksaa niin paljon rahaa? Runko, kone, alusta, jarrut, paino, akseliväli jne. ovat yhtenevät. Miksi siis mallimerkki EV tuo hintaa pyörään? Ymmärtäisin jos vanteet tai alusta olisivat ajoonmerkittävällä tavalla paremmat, mutta, kun eivät ole.

AUTTAKAA tietämätöntä tietävät!! :X

 

ps. EV:ssä on hienommat vanteet, kuin tavalliset pinnavanteet. NAM!
Otsikko: Mikä selittää hinta eron?
Kirjoitti: TunturiTT - Tammikuu 17, 2008, 08:01:26 ap
Ja heti yhdys_sana_virhe otsikossa..
Otsikko: Mikä selittää hinta eron?
Kirjoitti: Ekku - Tammikuu 17, 2008, 08:46:53 ap
Vastausta kysymykseen en tiedä, mutta meinaatko ihan tosissaan customiin siirtyä?

Jos näin on, niin mä voisin myydä Centauron sulle ihan kohtuulliseen hintaan.

Sehän nyt on ainakin ajoasennon puolesta ihan customi:)

Eikä ole edes paljoa ajettu.
Otsikko: Mikä selittää hinta eron?
Kirjoitti: herrapii - Tammikuu 17, 2008, 11:41:30 ap
Minnulla on sellainen 06 classic johon ostin Piikkiöstä Hepcon nahkalaukut tuulilasin ja kahvojenlämppärit jalkojen tuuliohjaimet ja Storm-motorista lisäajovalot ilmanlämpömittarin sekä kellon sekä netistä Gps-vekon pakoputkiksi laitoin SuperTrapvaimentimet eli sinne EVn suuntaan toi on menossa ainakin rahaa on palanut hyvin.Ainakin takalaukku puuttuu muuta eroa ei tuu mieleen just nyt.:)
Otsikko: Mikä selittää hinta eron?
Kirjoitti: motomatti - Tammikuu 22, 2008, 05:39:59 ap
Johan noita eroja tavan Calin ja EV:n välillä tulikin kuten nuo tubeles alupinnavanteet, useampisäätöiset jousituskomponentit, enemmän kromia ja varusteita vakiona, kaksivärinen metallihohtomaalaus, ym pientä. Äkkiäkös noista hintaa kertyy...

Taitaa varallisuuseron näyttäminen olla myös tärkeä argumentti...

mm
Otsikko: Mikä selittää hinta eron?
Kirjoitti: TunturiTT - Tammikuu 22, 2008, 07:40:00 ap
Mutta mikä sen hintaeron selittää "vanhassa", käytetyssä pyörässä? Varusteisen hinta kun on jo kuollut kymmenessä vuodessa. Sama kuin jälkikäteen ostetuissa varusteissa; myydessä osille ei voi laskea lisähintaa.

Kirjallisuudesta tahi netistä en löytänyt alustalle, eli iskareille ja keulalle, mitään rakenteellista eroa. Onko esim. takaiskarit sittenkin erilaiset?
Otsikko: Mikä selittää hinta eron?
Kirjoitti: Kimmo Saarelainen - Tammikuu 22, 2008, 14:47:04 ip
Terve TT,
Vuoden 2004 Californiasta löysin seuraavia eroja EV ja Stone/Aluminium/Titanium versioiden väliltä:
EV- etuiskareissa extension ja compresion säädöt erikseen
EV- takaiskarissa vain vain extension säätö (integraali jarrujen takia?)
EV- takarengas 150/70-17-69V, muissa 140/80-17-69V
(lisäksi EV:ssä tubeles vanteet)
Stonessa ei integraalijarruja kuten muissa (yksi jarrulevy edessä)
EV:ssä laiturit
Stonessa ei kiekkamittaria
EV-touring, kahvanlämmittimet vakiona
Touring-mallit sivulaukut vakiona
Onko kaikissa 12V ulostulo? EV:ssa ainakin
EV:ssa tukevampi ohjaustanko kuin Stonessa

Muita eroja en löytänyt!
T: Kimmo





 

 

 
Otsikko: Mikä selittää hinta eron?
Kirjoitti: TunturiTT - Tammikuu 23, 2008, 00:23:18 ap
AHAA!! Alkaa tietoa löytyä.

Tuosta etupäästä löytyykin säädöt. Eikös sen tosin saa muihinkin samanlaisiin keuloihin, vaihtamalla korkit ja säätöyksiköt blancojen tilalle, putkien yläpäihin?

Kuvien perusteella takaiskarit olisivat samanlaiset.

Antaako, Kimmo, kirjallisuutesi eroa eri versioiden painoille? Onko EV:n "perusmalli" yhtään painavampi kuin Stone/Titanium? Jarrujen erilaisuudesta tullee tietenkin marginaalinen ero, mutta..
Otsikko: Mikä selittää hinta eron?
Kirjoitti: Kimmo Saarelainen - Tammikuu 27, 2008, 11:09:24 ap
Hei!
Omistajankäsikirja kertoi painoerojen olevan 5kg sisällä. Ei siis mitään merkittävää.
Painoero lienee todellisuudessa isompi. EV-touring pleksit, sivulaukut, tavarateline ja sissybar painavat kaikkien muiden erojen ohella erojen lisäksi enemmän kuin vaivaiset 5kg?!

EV:n takaiskareista puuttuu jousen esivaimennuksen säätö. Niissä on säätö vain paluuvaimennukselle. Integraalijarrujen takia EV:n iskareita ei saa vaihtaa...

Näilläkin palstoilla joku on kertonut ottaneensa integraalijarrut pois käytöstä. Ovat ottaneet molemmat etulevyt käsijarrun käyttöön jne.

Kimmo

 

 
Otsikko: Mikä selittää hinta eron?
Kirjoitti: Kimmo Saarelainen - Tammikuu 27, 2008, 11:09:29 ap
 
Otsikko: Mikä selittää hinta eron?
Kirjoitti: poku - Helmikuu 11, 2008, 18:31:55 ip
ei ihme että myynti laski 30 pinnaa.
Otsikko: Mikä selittää hinta eron?
Kirjoitti: millegt - Helmikuu 12, 2008, 04:43:02 ap
Tosta integraali pois ja molemmat etujarrut käyttöön olen kuullut väitteen että ei onnistu alkuperäisellä käsijarrusylinterillä (tuotto ei riitä) vaan pitää kahva vaihtaa, onko näin, tietääkö joku ?
Otsikko: Mikä selittää hinta eron?
Kirjoitti: Marko - Helmikuu 12, 2008, 06:15:39 ap
Vanhassa (1989) Le Mansista purkasin integraalin pois ja vaihdoin 13mm jarrukahvan 16mm:een. Vanhalla kahvalla olis varmaan tosiaan joutunut kaksi kertaa puristamaan, ennenkuin olisi ottanut kunnolla. En testannut, päädyin suoraan isompaan.
Otsikko: Mikä selittää hinta eron?
Kirjoitti: Jallu - Helmikuu 12, 2008, 09:52:39 ap
Lainaus käyttäjältä: millegt
Tosta integraali pois ja molemmat etujarrut käyttöön olen kuullut väitteen että ei onnistu alkuperäisellä käsijarrusylinterillä (tuotto ei riitä) vaan pitää kahva vaihtaa, onko näin, tietääkö joku ?
Viime talvella teetin jarrumuutoksen Piikkiössä samalla kun vaihdatin iskarit, (orginaalit ihan pilipalit). Orkkis sylinteri ei riitä vaan tilalle vaihdettiin samanlainen kuin Grisossa on. Kesän kokemusten jälkeen olen ollut erittäin tyytyväinen muutokseen. Pyörä California EV -05
Otsikko: Mikä selittää hinta eron?
Kirjoitti: Pekka - Helmikuu 12, 2008, 13:44:08 ip
LeMans 4 vuosimallia 1985. Alkuperäinen pääsylinteri on riittänyt aivan hyvin, integraali on ollut hyllyllä jo vuosia. Tiivisteet pitää vain olla kunnossa niin pääsylinterissä kuin jarrusylintereissäkin. Ja ilmaaminen ei sitten onnistu alle tunnin ähertämisellä. Jos sittenkään. Koskee tietysti kaikenkokoisia sylintereitä. Moottoripyörän etujarrun ilmaamisen harjoittelu kannattaisi aloittaa jollakin kevyemmällä laitteella. Jos pääsylinterissä on kuluneet tiivisteet, etujarrua ei saa ilmattua ollenkaan. On se silti pirun raskas Buellin jarruun verrattuna!
Otsikko: Mikä selittää hinta eron?
Kirjoitti: Ekku - Helmikuu 13, 2008, 05:43:11 ap
Se integraalinilmaaminen on kyllä ainakin minulla ollut yhtä helvettiä.

Pääsylinteriin laitoin korjaus-sarjan, kun ajattelin että jos se sillä helpottaisi, mutta eipä ollut vaikutusta.

Lemans kolmoseen laitoin eteen Brembon 19x20-männällä olevan radiaalivehkeen ja se on kyllä älyttömän helppo ilmata. Siinä on sitten vielä siellä kahvan päässä oma ilmausruuvi, mistä saa viimeiset ilmat pihalle.
Otsikko: Mikä selittää hinta eron?
Kirjoitti: Targa 2 - Helmikuu 13, 2008, 14:13:06 ip
Taistelin integraalijarujen ilmaamisen kanssa, kunnes totesin että pääsylinterin männän liike ei polkimella käyttäen kertakaikkiaan riitä. Painettuani männän päästä sopivalla työkalulla alkoi neste vasta liikkua ja ilma poistua. Suosittelevat kai ohjeissa etujarrusatulan irrottamista ja nostamista mahdollisimman ylös ilman poistamiseksi. Satulan männät täytyy muistaa lukita etteivät pääse pullahtamaan ulos sylintereistä!
Otsikko: Mikä selittää hinta eron?
Kirjoitti: Targa 2 - Helmikuu 13, 2008, 14:13:11 ip
Taistelin integraalijarujen ilmaamisen kanssa, kunnes totesin että pääsylinterin männän liike ei polkimella käyttäen kertakaikkiaan riitä. Painettuani männän päästä sopivalla työkalulla alkoi neste vasta liikkua ja ilma poistua. Suosittelevat kai ohjeissa etujarrusatulan irrottamista ja nostamista mahdollisimman ylös ilman poistamiseksi. Satulan männät täytyy muistaa lukita etteivät pääse pullahtamaan ulos sylintereistä!