Gruppo MOTO GUZZI Finlandia Foorum

Yleinen keskustelu => Asiaa ja asian vierestä => Aiheen aloitti: Marko - Tammikuu 09, 2008, 03:15:56 ap

Otsikko: Stelvio - First Ride
Kirjoitti: Marko - Tammikuu 09, 2008, 03:15:56 ap
http://www.youtube.com/watch?v=GE9PFrpbOwk&eurl=http://www.motorcyclenews.com/ (http://www.youtube.com/watch?v=GE9PFrpbOwk&eurl=http://www.motorcyclenews.com/)

Englannin MCN päässyt testaamaan esituotantopyörää.
Otsikko: Stelvio - First Ride
Kirjoitti: poku - Tammikuu 09, 2008, 19:21:42 ip
Niin siis 8 isoa, mutta oliko $ vai £ vai €.
Otsikko: Stelvio - First Ride
Kirjoitti: Kimmo Saarelainen - Tammikuu 10, 2008, 01:55:26 ap
Kimmo,
Oisko ollut puntia? Eikös tuo koeajava putiikki ollut saarilta?
Ainakin tuo jannu tuntui puhuvan brittiläisittäin!

Any way! Räyhäkkään oloinen peli tuo Stelvio. Pysty asento ja leveä stonga :)
Voisi olla aika ihan mukava!
Kimmo

 
Otsikko: Stelvio - First Ride
Kirjoitti: jjp - Tammikuu 10, 2008, 02:31:58 ap
'In the UK' tarkoittaa United Kingdomia elikkä Britanniaa. Siellä on vielä valuuttana vieläkin se punta.
Otsikko: Stelvio - First Ride
Kirjoitti: Anssi - Tammikuu 10, 2008, 02:49:54 ap
Pienen surffauksen jälkeen UK hintataso näyttäisi Griso 1100:n maksavan 7800 puntaa, Cali Vintage vähän yli 9000. Eli siihen väliin sattuisi jos koeajajan veikkaus osuu oikein.

-Anssi
Otsikko: Stelvio - First Ride
Kirjoitti: - Tammikuu 10, 2008, 05:18:24 ap
Hieno peli. Vähän mietitytti maavara ja etulokasuojan mataluus (saakohan metsä kumit mahtumaan).. Pitänee käydä kokeilemassa heti kun mahdollista.
Otsikko: Stelvio - First Ride
Kirjoitti: Vierailija - Tammikuu 11, 2008, 02:26:43 ap
"Great bike", sanoivat he. Täytyypä käydä katsomassa, kun tulee Suomeen.
:D
Otsikko: Stelvio - First Ride
Kirjoitti: capriccioso - Tammikuu 11, 2008, 06:33:41 ap
poku kirjoitti:
Lainaus
Niin siis 8 isoa, mutta oliko $ vai £ vai €.

Kyllä se tosiaan 8 kilosterlingiä eli Lissun puntaa oli. Se tarkottais n. 10600 €uro-eemeliä. 8k puntaa, ja tonnin halvempi kuin Bemari brittilässä, eli kait sen siis vois kuvitella reilut 19 000 röystöverotettua suomeneuroa maksavan täällä. :X

Mutta joo, eka kertaa rupes vähän itseäkin tuo norsu kiinnostamaan, ulkonäöstä huolimatta. Jos sattuis lähitulevaisuudessa liikaa rahaa olemaan, ni vois vaikka tommosen laittaa. Tosin ei mielellään ainoaksi pyöräksi.
Otsikko: Stelvio - First Ride
Kirjoitti: jjp - Tammikuu 11, 2008, 16:01:17 ip
Asunto meni just vaihtoon, joten ei taida ihan heti olla Piikkiöön asiaa... :(
Otsikko: Stelvio - First Ride
Kirjoitti: jjp - Tammikuu 22, 2008, 15:07:09 ip
Katselin tuossa juuri täällä Hollannin vuoristoseudulla BBC:n lähetystä. Tuli juuri joku Top Gear. Julistivat maailman parhaaksi ajo-tieksi tien Davosista Stelvioon.
Otsikko: Stelvio - First Ride
Kirjoitti: Anssi - Tammikuu 23, 2008, 02:13:03 ap
Olen kuullut samasta Top Gearin ohjelmasta, joka lienee tullut uusintana.

Jollain keskustelupalstalla (vai olikohan se brittilänen Bike-lehti) todettiin, että ko. ohjelman jälkeen tie on sitten ollut täynnä (britti)turisteja autoillaan  :|.  Sitä se julkisuus teettää.

Tietä sinänsä julkisuus tuskin pahentaa. Täytynee käydä kokeilemassa sitten aikanaan kun suunnitelmissa oleva Mandellon-matka toteutuu :cool:. Ehkä turistien määräkini on siihen mennessä vähentynyt...

-Anssi
Otsikko: Stelvio - First Ride
Kirjoitti: Marko - Helmikuu 21, 2008, 13:35:12 ip
Nyt on Guzzin sivuilla kuvia valkoisesta stelviosta. ai jestas että on hieno! harmi vaan, että alkaa toi valkonen olemaan 'muotiväri' uusissa pyörissä.. Triumph, Ducati, nyt Guzzi, kai niitä on muitakin.


Ei muuten helpota kuumetta ollenkaan noi kuvat..