Tarinahan lähti siitä, että vannelevys ohjaa rengasvalintaa. Ihan nyt johdonmukaisuudesta liikkeelle lähdettäessä voisi olettaa, että kapeampaan kapeampi ja leveämpään leveämpi kummi ja suositusten rajoissa sitten valinta. Ehkä tämä leveyspuoli on nyt käsitelty tällä erää.
Rekisteriote tarjoaa Apikkaa taakse 180/55R17 tai 190/50R17. Eli noilla pitäisi ainakin toimia. Ohjekirja tarjoaa vielä 190/55 eli korkeampaa profiilia. Sitten tuli vielä kontattua autotallissa ja katsottua mitä nyt alla on: Pirelli Diablo Super Corsa kokoa 180/60 17 eli profiililtaan pyöreämpi. Rengasliikkeen edustaja kertoi, että litteämpi profiili on vakaampi, jota suositteleen maantielle (sport touring). Kun taas pyöreämmän profiilin omaava rengas on mutka-ajossa ketterämpi liikkeinen. Asiaa koskeva kirjallinen evidenssi on vielä löytämättä.
Viime kesä tuli ajettua radalla Ducati 900 Sportilla, jossa oli sen 78 hp. Suorilla jäi omassa ryhmässä porukoista, mutta mutkissa pysyi mukana. Keskityinkin mutkien ottamiseen, kun kuulemma kaikki osaa ajaa suoralla kovaa

. Toki pyörän alusta ja sen säätöjen puute ei ihan minun massaa kantanut. RSVssä on täysin säädettävä alusta ja ohjausvaste (öhlings) , hyvät brembon jarrut, ozin takoaluvanteet, Ankran titaaniputki sen perusmöhkön sijaan. Erilaista hiilikuituhilua korissa ja on noin 10 kg perus Milleä kevyempi. V2 antaa tai ainakin on joskus antanut 128 hp, mutta päälle tulee hyvä vääntö 3500- 6500 rpm käyttökelpoisella välillä. Enpä usko että RSV4sta on enää ikävä

.